Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 23:00
Reklama KrisHome BLUE

Znam swój region 2019

Konkurs turystyczno - regionalistyczny
Znam swój region 2019

Autor: Łukasz Kot

Znam swój region 2019

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w dziesiątej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”. Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2019 r. Jego rozwiązanie nastąpi 26 września w czwartek o godzinie 17:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres
Katolickie Radio Zamość
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
lub
[email protected]

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828

Pytania konkursowe

1. W okresie międzywojennym w majątku tym przebywał pionier filmu dokumentalno-przyrodniczego, prowadząc tutaj m.in. obserwacje przyrodnicze. Proszę odpowiedzieć o kogo chodzi i jaka to miejscowość.
2. W powiecie tomaszowskim znajduje się najwyżej położone nad poziomem morza miejsce w całym województwie lubelskim. Jak się to miejsce nazywa i jaką ma wysokość.
3. W okresie I wojny światowej w miejscowości tej wybudowano jeden z największych drewnianych wiaduktów kolejowych. Jaka to miejscowość?
4. W jednym z rezerwatów przyrody (stepowym) w powiecie zamojskim można spotkać roślinę wpisaną do „czerwonej księgi roślin”, o nazwie dziewięćsił popłocholistny. Jej motyw graficzny jest symbolem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Proszę podać nazwę tego rezerwatu i na terenie jakiej gminy jest położony?
5. W jednym z kościołów w miejscowości powiatu lubaczowskiego możemy pomodlić się przed cudownym obrazem MB Tartakowskiej z Tartakowa na Sokalszczyźnie. Jaka to miejscowość?
6. Podaj przynajmniej dwa produkty, z których wyrabiany jest piróg biłgorajski.
7. Na terenie powiatu tomaszowskiego mają m.in. swoje źródła rzeki: Sołokija, Huczwa, Wieprz, Potok Łosiniecki. Jakimi większymi rzekami wody tych tomaszowskich rzek spływają do Morza Bałtyckiego?
8. W jakiej miejscowości znajdziemy nazwy ulic lub miejsc takie jak: Sutki, Kozacki Róg, Tatarska Góra?
9. Podaj nazwy rezerwatów faunistycznych w powiecie zamojskim gdzie chroniony jest „przysłowiowy śpioch”?
10. Jakiego rodzaju wody mineralne są podstawą rozwoju Horyńca Zdroju w powiecie lubaczowskim?
11. Podaj nazwy miejscowości regionu zamojskiego, w których kiedyś funkcjonowały cukrownie?
12. Podaj nazwiska przynajmniej trzech Prymasów Polski związanych swym życiem i działalnością z terenami naszej diecezji?
13. Hutków, Hutki, Huta Różaniecka, Ruda Różaniecka, Stara Huta, Hucisko, Paary, Skwarki (Susiec), Rybnica, Hamernia i inne miejscowości. Co łączy w swojej nazwie te miejscowości?
14. Jakie zjawisko geologiczne łączy rezerwaty krajobrazowe położone w strefie krawędziowej Roztocza: Nad Tanwią, Czartowe Pole, Szum? Jakie rzeki płyną przez te rezerwaty?
15. Nauczyciel w-f, twórca „zielonych sal gimnastycznych”. Podaj jego imię i nazwisko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole