Znam swój region 2019

  • 06.09.2019, 14:52
  • Łukasz Kot
Znam swój region 2019 Łukasz Kot
Konkurs turystyczno - regionalistyczny

Znam swój region 2019

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w dziesiątej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”. Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2019 r. Jego rozwiązanie nastąpi 26 września w czwartek o godzinie 17:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres
Katolickie Radio Zamość
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
lub
[email protected]

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828

Pytania konkursowe

1. W okresie międzywojennym w majątku tym przebywał pionier filmu dokumentalno-przyrodniczego, prowadząc tutaj m.in. obserwacje przyrodnicze. Proszę odpowiedzieć o kogo chodzi i jaka to miejscowość.
2. W powiecie tomaszowskim znajduje się najwyżej położone nad poziomem morza miejsce w całym województwie lubelskim. Jak się to miejsce nazywa i jaką ma wysokość.
3. W okresie I wojny światowej w miejscowości tej wybudowano jeden z największych drewnianych wiaduktów kolejowych. Jaka to miejscowość?
4. W jednym z rezerwatów przyrody (stepowym) w powiecie zamojskim można spotkać roślinę wpisaną do „czerwonej księgi roślin”, o nazwie dziewięćsił popłocholistny. Jej motyw graficzny jest symbolem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Proszę podać nazwę tego rezerwatu i na terenie jakiej gminy jest położony?
5. W jednym z kościołów w miejscowości powiatu lubaczowskiego możemy pomodlić się przed cudownym obrazem MB Tartakowskiej z Tartakowa na Sokalszczyźnie. Jaka to miejscowość?
6. Podaj przynajmniej dwa produkty, z których wyrabiany jest piróg biłgorajski.
7. Na terenie powiatu tomaszowskiego mają m.in. swoje źródła rzeki: Sołokija, Huczwa, Wieprz, Potok Łosiniecki. Jakimi większymi rzekami wody tych tomaszowskich rzek spływają do Morza Bałtyckiego?
8. W jakiej miejscowości znajdziemy nazwy ulic lub miejsc takie jak: Sutki, Kozacki Róg, Tatarska Góra?
9. Podaj nazwy rezerwatów faunistycznych w powiecie zamojskim gdzie chroniony jest „przysłowiowy śpioch”?
10. Jakiego rodzaju wody mineralne są podstawą rozwoju Horyńca Zdroju w powiecie lubaczowskim?
11. Podaj nazwy miejscowości regionu zamojskiego, w których kiedyś funkcjonowały cukrownie?
12. Podaj nazwiska przynajmniej trzech Prymasów Polski związanych swym życiem i działalnością z terenami naszej diecezji?
13. Hutków, Hutki, Huta Różaniecka, Ruda Różaniecka, Stara Huta, Hucisko, Paary, Skwarki (Susiec), Rybnica, Hamernia i inne miejscowości. Co łączy w swojej nazwie te miejscowości?
14. Jakie zjawisko geologiczne łączy rezerwaty krajobrazowe położone w strefie krawędziowej Roztocza: Nad Tanwią, Czartowe Pole, Szum? Jakie rzeki płyną przez te rezerwaty?
15. Nauczyciel w-f, twórca „zielonych sal gimnastycznych”. Podaj jego imię i nazwisko.

Łukasz Kot

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe