Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix

Michał Nowosadowski, Kacper Olech, Wiktor Gilewski i Mateusz Pawelec to zawodnicy Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.
Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix

Wzięli oni udział w paralekkoatletycznych zawodach Grand Prix, które w sierpniu odbyły się w Bydgoszczy. Czym jest paralekkoatletyka? Jest częścią sportu niepełnosprawnych. Do zawodów TYCH dopuszczeni są zawodnicy, spełniający kryterium minimalnej niepełnosprawności w jednym z 10. jej rodzajów. Osiem dotyczy narządu ruchu, pozostałe dwie – wzroku oraz intelektu. Podobnie jak - w lekkoatletyce sprawnych sportowców - rzucać można oszczepem, dyskiem oraz, tylko w przypadku niepełnosprawnych, maczugą. Także konkurencje związane ze skokami są identyczne – skoki w dal i wzwyż. Jednak najbardziej znaną rywalizację stanowią biegi na różnych dystansach, począwszy od stu metrów, przez biegi średnie i długie, aż do maratonu. Oryginalną i różniącą od klasycznej lekkoatletyki konkurencją są wyścigi na wózkach. Takie własne w biegach na 100 i 200 m, wyścigach na race runnerach na 100, 400 i 800 m oraz w wyścigach na wózkach nasze miasto w Bydgoszczy reprezentowali zawodnicy ze Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu. Więcej o zawodach powiedział Ireneusz Klimek, prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Doskonałe miejsca w wyścigach na race runnerach zajęli dwaj zawodnicy. Kacper Olech wywalczył wicemistrzostwo i brązowy medal, a Michał Nowosadowski zdobył jeden srebrny i dwa brązowe medale.

POSŁUCHAJ


Polscy paralekkoatleci na mistrzostwach Polski, Europy i Świata odnoszą bardzo duże sukcesy. Dla zawodników z Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu rywalizacje z osobami niepełnosprawnymi są okazją do sprawdzenia formy. Dla osób niepełnosprawnych sport stanowi także integralną cześć rehabilitacji. Pasję do sportu u osób niepełnosprawnych możemy także zauważyć w licznych sukcesach, których zwieńczeniem są medale i trofea. Osiągnięcia Polaków możemy obserwować na igrzyskach paraolimpijskich. Podczas ostatniego czempionatu Starego Kontynentu w Berlinie w 2018 roku Polska była najlepsza w klasyfikacji medalowej, zdobywając 61 medali (26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych). Większość klubów zrzeszonych w PZS „Start” prowadzi treningi lekkiej atletyki. Najsilniejszą obsadę stanowią zawodnicy trenujący w: Białymstoku, Bydgoszczy, Cieszynie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Nowym Sączu, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Szczecinie, Tarnowie, Włoszczowie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że w 2020 roku paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy. W dniach 3-7 czerwca na stadionie Zawiszy ponad 600 niepełnosprawnych zawodników powalczy o medale.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole