Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

„Iskry Pamięci” w Zamościu

14 września na Rynku Wielkim w Zamościu zostaną zapalone znicze pamięci. Uroczystości odbędą się także na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie zapalonych zostanie ponad 20 tysięcy zniczy. To symbol ofiary Polaków – oficerów i szeregowych Wojska Polskiego, a także innych służb mundurowych oraz cywilów uznanych za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku.
„Iskry Pamięci” w Zamościu

Wydarzenie rozpocznie się na Rynku Wielkim w Zamościu o godzinie 16:00, wtedy też na płycie Rynku zapłoną pierwsze znicze poświęcone Ofiarom Katynia, zwane „Iskrami Pamięci”. Z dwóch tysięcy lampek zostanie ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy będzie znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier będzie tyle, ilu było Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Ze sceny głównej będą recytowane fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia, a członkami ich rodzin. Podobnie jak w Warszawie, o godz. 17:00 odbędzie się panel dyskusyjny nt. znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. Wezmą w nim udział historycy i przedstawiciele stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska.

Około godziny 18:00 zaplanowano koncert orkiestry wojskowej. O godz. 19:00, z udziałem władz państwowych, samorządowych, rozpocznie się wieczorna część wydarzenia. Po odegraniu Hymnu Państwowego i przemówieniach okolicznościowych, ok. godz. 20:00 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna, który zakończy uroczystość. Przez cały czas, na Rynku Solnym, w specjalnym autobusie będzie prowadzona zbiórka krwi.

Uroczystościom patronuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji