Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Lubaczów. XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”

W Lubaczowie 18 października rozpocznie się XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”. Potrwa on do 20 października.
Lubaczów. XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”

Pierwsza edycja tego Festiwalu odbyła się w 2001 r. w celu uczczenia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi Lubaczowskiej.
W kolejnych latach Festiwalu temat przewodni nawiązywał do różnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny m.in.: do Ślubów Jana Kazimierza, Chrztu Polski, Męczeńskiej śmierci krakowskiego Biskupa św. Stanisława, I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego.
W tym roku tematem jest 100-lecie Odzyskania Kresów Wschodnich i 80-lecie Utraty Kresów Wschodnich.

Dla uczczenia tych ważnych rocznic przygotowano szereg spotkań z osobami związanymi z Kresami. M.in. spotkanie z Bolesławem Samosiukiem – dzieckiem Zamojszczyzny, czy wybitnym znawcą dawnych Kresów, historykiem, profesorem Stanisławem Nicieją.
Będzie także projekcja filmu „Pieśń o wypędzonych” w reżyserii Lusi Ogińskiej czy spektakl teatru „Grot” z Warszawy.

Podczas Festiwalu będą miały miejsce także dwa szczególne koncerty: zespołu „ZAYAZD” z Gdyni i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ten ostatni podczas uroczystej Gali wręczenia Statuetki „Bogu i Ojczyźnie” otrzyma nagrodę im. Ks. Kardynała Władysława Rubina za wybitne osiągnięcia w krzewieniu Kultury Polskiej, działalność Narodowo - Patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich.

Rozpoczęcie uroczystej Gali w niedzielę 20 października br. w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Lubaczowie.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Metropolita Lwowski Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji