Biłgoraj. Akatyst ku czci Bogarodzicy

  • 08.12.2019, 18:28
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Akatyst ku czci Bogarodzicy
Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia.

Dlatego też w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju został odśpiewany hymn Akatyst ku czci Bogarodzicy. Polacy są narodem, który od wieków słynie ze szczególnej ufności do Matki Bożej – podkreślał w rozmowie ks. dziekan Witold Batycki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akatyst wywodzi się z tradycji wschodniej, jednak już na trwałe zapisał się w Kościele katolickim:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akatyst został wykonany przez parafialną scholę gregoriańską pod przewodnictwem s. Maury:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Greckie słowo „akathistos” dosłownie oznacza "nie siedzieć", stąd też hymn ten odśpiewuje się na stojąco, bez muzyki czyli a'cappela. Jest to hymn, którego początku datuje się na V-VI wiek i początkowo kształtował się i rozwijał w środowisku mnichów, stąd też tak głęboka teologia maryjna w nim zawarta. Kiedy został przetłumaczony na łacinę, a potem na wiele innych języków, wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 roku przez jezuitę o. Mieczysława Bednarza.

Joanna Ferens

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe