Skarb Wandalów z Hrubieszowa

  • 23.04.2020, 08:31
  • Katarzyna Muszyńska
Skarb Wandalów z Hrubieszowa muzeum hrubieszów
Ważący około 5,5 kilograma skarb, składający się z 1753 srebrnych monet, trafił do muzeum w Hrubieszowie.

Unikalne znalezisko pochodzi z I i II wieku naszej ery, a zostało odkryte przypadkowo na terenie miejscowości Cichobórz w gminie Hrubieszów przez jednego z mieszkańców.
– To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce. Jest jednym z największych znalezisk tego typu nawet w skali europejskiej. Jego wartość historyczna i naukowa jest wręcz trudna do oszacowania – mówi dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Zdaniem profesora Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, znalezisko potwierdza tezę, zgodnie z którą w Kotlinie Hrubieszowskiej w okresie rzymskim miały miejsce wydarzenia kluczowe dla historii środkowej Europy.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Odkrycie to ma olbrzymie znaczenie dla europejskiej archeologii - dodaje prof. Kokowski.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Wyjątkowość archeologiczną tego rejonu podkreśla liczba przypadkowych odkryć, dokonanych na jego terenie. Pracownicy muzeum w Hrubieszowie informują, że w ciągu ostatnich 10 lat w powiecie hrubieszowskim było ich aż kilkadziesiąt.
– Zgłaszają je do nas rolnicy, operatorzy koparek czy policjanci – mówi kustosz Działu Archeologicznego Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Anna Hyrchała.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Teraz monety zostaną opracowane przez ekspertów. Na tej podstawie powstanie dwujęzyczny katalog do przyszłej wystawy dotyczącej dziejów Kotliny Hrubieszowskiej z początków naszej ery.
Odkrywcą skarbu jest Mariusz Dyl, który zabezpieczył monety, a następnie przekazał je do Muzeum. W podziękowaniu za jego postawę władze placówki zamierzają za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy.

 

Katarzyna Muszyńska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe