Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skarb Wandalów z Hrubieszowa

Ważący około 5,5 kilograma skarb, składający się z 1753 srebrnych monet, trafił do muzeum w Hrubieszowie.
Skarb Wandalów z Hrubieszowa

Autor: muzeum hrubieszów

Unikalne znalezisko pochodzi z I i II wieku naszej ery, a zostało odkryte przypadkowo na terenie miejscowości Cichobórz w gminie Hrubieszów przez jednego z mieszkańców.
– To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce. Jest jednym z największych znalezisk tego typu nawet w skali europejskiej. Jego wartość historyczna i naukowa jest wręcz trudna do oszacowania – mówi dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.

POSŁUCHAJ


Zdaniem profesora Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, znalezisko potwierdza tezę, zgodnie z którą w Kotlinie Hrubieszowskiej w okresie rzymskim miały miejsce wydarzenia kluczowe dla historii środkowej Europy.

POSŁUCHAJ


Odkrycie to ma olbrzymie znaczenie dla europejskiej archeologii - dodaje prof. Kokowski.


POSŁUCHAJ

Wyjątkowość archeologiczną tego rejonu podkreśla liczba przypadkowych odkryć, dokonanych na jego terenie. Pracownicy muzeum w Hrubieszowie informują, że w ciągu ostatnich 10 lat w powiecie hrubieszowskim było ich aż kilkadziesiąt.
– Zgłaszają je do nas rolnicy, operatorzy koparek czy policjanci – mówi kustosz Działu Archeologicznego Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Anna Hyrchała.


POSŁUCHAJ

Teraz monety zostaną opracowane przez ekspertów. Na tej podstawie powstanie dwujęzyczny katalog do przyszłej wystawy dotyczącej dziejów Kotliny Hrubieszowskiej z początków naszej ery.
Odkrywcą skarbu jest Mariusz Dyl, który zabezpieczył monety, a następnie przekazał je do Muzeum. W podziękowaniu za jego postawę władze placówki zamierzają za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach