Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

77. rocznica akcji wysiedleńczo – pacyfikacyjnej w gminie Tarnogród

24 czerwca 1943 roku zaczęto pacyfikować powiat biłgorajski.
77. rocznica akcji wysiedleńczo – pacyfikacyjnej w gminie Tarnogród

Wysiedlono kolejno wioski: Majdan Nowy, Smólsko Małe i Duże, Wolę Różaniecką, Różaniec, Luchów Dolny i Górny, Tarnogród, Krzeszów, Hutę Krzeszowską. W Tarnogrodzie akcja wysiedleńcza rozpoczęła się 30 czerwca 1943 roku o 5.00 rano. Gestapowcy spędzili ludność na rynek. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominali, że czuli się, jakby wydano na nich wyrok śmierci, przed oczami mieli sceny zbrodni popełnianych jesienią ubiegłego roku na ludności żydowskiej. Mieszkańców przewieziono do Lubaczowa, skąd wagonami towarowymi zostali przetransportowani do Bełżca, potem do obozu w Zwierzyńcu. Tam przebywali kilka dni w bardzo ciężkich warunkach, następnie zawiezieni zostali do obozu na Majdanku i do Zamościa. Wielu mieszkańców naszej gminy zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Rzeszy. Państwowe Archiwum w Lublinie dokumentuje wysiedlenie z terenów miasta i gminy Tarnogród 2629 osób. Wsie Luchów Dolny i Górny oraz Jastrzębiec wysiedlono niemal całkowicie. W Woli Różanieckiej pozostały tylko trzy polskie rodziny.

 

29 czerwca 2020 roku w 77. rocznicę akcji wysiedleńczo – pacyfikacyjnej delegacje odwiedziły miejsca upamiętniające walkę i męczeństwo mieszkańców Tarnogrodu,  Luchowa Górnego, Luchowa Dolnego, Różańca i Woli Różanieckiej. W Tarnogrodzie wiązanki przy pomniku ku czci pomordowanych ofiar przez okupanta hitlerowskiego i pacyfikacji Tarnogrodu złożyli: Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnogrodzie Paulina Mazurek, Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Fus, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie Elżbieta Kyc, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim Jadwiga Patro, radny Rady Miejskiej w Tarnogrodzie Bronisław Misiągiewicz. Bibliotekę Miejską reprezentowały: dyrektor Joanna Puchacz i Anna Gałka. Po uroczystym złożeniu kwiatów zebrani przeszli do kościoła parafialnego, gdzie dziekan Jerzy Tworek odprawił uroczystą mszę świętą.

 

Obchody w Luchowie rozpoczęły się o 17:30 od złożenia wiązanek i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w Luchowie Dolnym i Górnym. W uroczystościach uczestniczyli: Tomasz Legieć – zastępca Burmistrza Tarnogrodu, sołtys Luchowa Górnego Jan Abramek, sołtys Luchowa Dolnego i radny RM w Tarnogrodzie – Adam Pogorzelec oraz radny Łukasz Krupczak, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z Luchowa Górnego i Luchowa Dolnego oraz  przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Luchowa Górnego i Luchowa Dolnego.

O godz. 18:00 rozpoczęła się uroczysta msza, której przewodniczył ks. proboszcz Adam Siedlecki, sprawowana w intencji ofiar obozów koncentracyjnych, pomordowanych w Luchowie Dolnym i Górnym, jak również tych, którzy oddali życie za ojczyznę podczas akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej dokonanej przez hitlerowców 29.06.1943 r. W kościele nastąpiło również uroczyste złożenie wiązanki i zniczy przy tablicy upamiętniającej ocalenie mieszkańców Luchowa Górnego i Dolnego podczas pacyfikacji.

 

/Inf. nadesłana - UM, TOK Tarnogród/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole