Biłgoraj. 70 rocznica powstania PTTK

  • 27.09.2020, 16:22 (aktualizacja 27.09.2020, 16:24)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. 70 rocznica powstania PTTK
26 września 2020 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju odbyło się uroczyste posadzenie pamiątkowego dębu w ramach VII  Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej PTTK oraz akcji 'Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń'.

Kilkuletnia sadzonka dębu upamiętniła 70 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W tym roku włączając się  organizację sztafety Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała symboliczną liczbę 70 dębów dla wybranych 70 oddziałów PTTK w Polsce, podkreślając tym samym wieloletnią współpracę z Towarzystwem w kreowaniu aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu i kultury turystycznej,  krajoznawczej i edukacji.

 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju została wybrana nieprzypadkowo spośród czterech jeszcze innych szkół województwa lubelskiego między innymi z  Puław, Świdnika i Zwierzyńca na miejsce wspólnego świętowania, gdyż od ponad kilkudziesięciu lat jej nauczyciele realizują z uczniami autorskie innowacyjne programy turystyczne często współpracując nie tylko z Nadleśnictwem Biłgoraj, ale również innymi zaprzyjaźnionymi nadleśnictwami Lubelszczyzny.

 

We wspólnym spotkaniu rodzin uczniów szkoły i nauczycieli honorowym gościem był Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj mgr inż. Mariusz Szwed, który przywiózł sadzonkę dębu oraz wygłosił prelekcję o prawidłowym korzystaniu z lasów, ze szlaków turystycznych oraz wpływie lasu na zdrowie człowieka. O pięknie i bogactwie otaczających borów Puszczy Solskiej przypomniał, cytując teksty Dryas Zamchanej i Pana Zachanusa utworów Jana Kochanowskiego sprzed 442 lat, wiceprezes Oddziału PTTK w Biłgoraju, Andrzej Czacharowski.

 

Po wspólnym posadzeniu symbolicznego dębu uczniowie i ich rodzice wzięli udział w loterii, której sponsorem Zarząd Główny PTTK, a następnie wyruszyli na spacer ulicami miasta do Parku Nowakowskiego, gdzie podziwiali ponad dwustuletnie pomnikowe lipy, klony, wiązy i wspaniały okaz grabu.

 

/Inf. nadesłana – Andrzej Czacharowski/

 

 

Joanna Ferens

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe