
Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Do projektu wytypowano po dziesięć obiektów w Ukrainie i w Polsce. Po stronie ukraińskiej są to cerkwie na terenie obwodu zakarpackiego,a po stronie polskiej cerkwie w powiecie lubaczowskim. Trzy z nich, cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Użoku oraz cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu, w 2013 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Te wspólne podejmowane działania mają na celu chronić materialne dziedzictwo regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej, mówi Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski:

Dotychczas w ramach projektu została zorganizowana m.in. międzynarodowa konferencja specjalistów w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej.

W przyszłości odbędzie się także wystawa fotografii wybranych zabytków, jak również zostanie przygotowana wirtualna trasa, umożliwiająca zwiedzanie kompleksów cerkiewnych.

Filmy i informacje dotyczące wystawy będą publikowane na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie www.muzeumkresow.eu