Lubaczów. Ukryte skarby Karpat

  • 11.02.2021, 11:19
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Lubaczów. Ukryte skarby Karpat muzeumkresow.eu
Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej "Zakarpacie" Obwodu Zakarpackiego, realizuje projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”.

Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Do projektu wytypowano po dziesięć obiektów w Ukrainie i w Polsce. Po stronie ukraińskiej są to cerkwie na terenie obwodu zakarpackiego,a po stronie polskiej cerkwie w powiecie lubaczowskim. Trzy z nich, cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Użoku oraz cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu, w 2013 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Te wspólne podejmowane działania mają na celu chronić materialne dziedzictwo regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej, mówi Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dotychczas w ramach projektu została zorganizowana m.in. międzynarodowa konferencja specjalistów w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W przyszłości odbędzie się także wystawa fotografii wybranych zabytków, jak również zostanie przygotowana wirtualna trasa, umożliwiająca zwiedzanie kompleksów cerkiewnych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Filmy i informacje dotyczące wystawy będą publikowane na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie www.muzeumkresow.eu

Ks. Mariusz Pastuszak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe