Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Dzisiaj 1 marca obchodzimy już po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Autor: ipn.gov.pl

To święto  jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej patriotycznej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Kim byli żołnierze wyklęci, wyjaśnia Wojciech Kondrat, sekretarz Stowarzyszenia „Głos Bohatera”.

POSŁUCHAJ

Termin „żołnierze wyklęci” użyty został po raz pierwszy w 1993 roku przez Leszka Żebrowskiego, autora wystawy, która zaprezentowana została na Uniwersytecie Warszawskim pod hasłem „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”. Nazywano ich także „bandami leśnymi” czy „zaplutymi karłami reakcji”.

POSŁUCHAJ

Wielu żołnierzy wyklętych po brutalnych przesłuchaniach było zabijanych, więzionych, wywożonych w głąb Związku Radzieckiego, utrudniano im także podejmowanie pracy czy kształcenie się - odbierano im dorobek życia. Trwało to przez kilkadziesiąt lat.

POSŁUCHAJ

Wiele nazwisk żołnierzy powojennej partyzantki niepodległościowej utrwaliło się się już w świadomości Polaków. Ale warto  wspominać  tych, którzy działali w naszym regionie, a byli wśród nich choćby płk. Marian Pilarski ps. „Jar” czy kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam”.

POSŁUCHAJ

Wydarzeniem, które upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych jest m.in. Bieg Tropem Wilczym, o którym opowiada Wojciech Kondrat.

POSŁUCHAJ

Przypomnijmy, że święto Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego ówczesnego prezydenta Polski. W tym roku obchodzone jest już po raz dziesiąty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole