Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Włącz poezję w Aleksandrowie

„Włącz poezję” to akcja, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie z okazji Światowego Dnia Poezji.  Organizatorem tego wydarzenia był Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” wspólnie z biblioteką.
Włącz poezję w Aleksandrowie

W tym roku ze względu na pandemię odbywała się ona głównie w formie online. Zostały przygotowane różne propozycje, które miały na celu zachęcie odbiorców do  spotkania ze sztuką poetycką.

Świętowanie w aleksandrowskiej bibliotece rozpoczęło od przygotowania prezentu „Zakładka z wierszem dla czytelnika”. Została również  wykonana specjalna gazetka, na której oglądający mogli zobaczyć plakat akcji autorstwa Mariusza Olejarczyka i  przeczytać wiersze dostępne w  otwartych zasobach. Kolejną propozycją dla czytelników była akcja promująca zbiór poezji w bibliotece „Drogowskaz do poezji”, zaś „Pan Poeta dzieciom” – to propozycja dla najmłodszych czytelników.

 

Kulminacja wydarzeń odbyła się w święto poezji.  Klubowiczki przygotowały w mediach  społecznościowych akcję „Przeczytaj wiersz KOMUŚ i SOBIE”. Młodzież zachęcała (również udostępniając informacje w swoich mediach) do zrobienia poetyckiego prezentu bliskiej osobie i również sobie, poprzez głośne czytanie wierszy.  Poezję można było czytać bliskim w domu lub poprzez wirtualną komunikację.  Na fanpage’u biblioteki prowadzona była także „Zabawa z wierszami” przeznaczona dla rodzin. Internauci mieli za zadanie podać tytuły utworów i autorów zamieszczonych cytatów z wierszy. W zabawie wzięło udział kilkanaście osób.

 

Nagrody za najszybciej udzielone poprawne odpowiedzi otrzymali: Gabryś Błażyński, Magdalena Rybak, Marcin Kwiatkowski, Natalia Szeptuch. Również na Instagramie i Facebooku została zamieszczona prezentacja przegotowana przez DKK  „Poczytajmy rękopisy”. Czytamy poezję Patronów  2021 roku- C. K. Norwida i K. K. Baczyńskiego.  Celem prezentacji było również zachęcenie do przejrzenia bogatych kolekcji poświęconych tym poetom w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Natomiast 22 marca odbyło się spotkanie online DKK „Mój ulubiony wiersz”. Okazało się, że szczególny wpływ na klubowiczki mają różne utwory poetyckie od tych współczesnych po klasykę. Wśród wymienianych wierszy pojawiły się chociażby takie jak: „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Miłość” ks. Jana Twardowskiego czy „Miłość” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Akcja „Włącz poezję’ została opracowana przez koordynatorki DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast projekt Dyskusyjne Kluby Książki  jest  prowadzony i finansowany przez Instytut Książki. Przez drugą połowę marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przysłowiowe pierwsze skrzypce grała poezja. Posty poświęcone akcji na Instagramie uzyskały średnio ponad 40 polubień a na Facebooku  po kilkuset odbiorców. Tak wielu uczestników, którzy w różny sposób  chcieli poświęcić swój czas poezji, ucieszyło organizatorów.

 

Dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” wykazały się kreatywnością, co zaowocowało również tym, że wśród nich byli także młodzi ludzie. Można narzekać, że poezja odchodzi do przeszłości i kto jeszcze ją czyta. Można także spróbować czytać poezję, a może się okaże, jak wiele wyjaśnia,  pomaga zrozumieć świat, rozbudza wyobraźnię. Czytajmy poezję.

 

/Inf. nadesłana/

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”