Włącz poezję w Aleksandrowie

  • 06.04.2021, 07:52
  • Joanna Ferens
Włącz poezję w Aleksandrowie
„Włącz poezję” to akcja, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie z okazji Światowego Dnia Poezji.  Organizatorem tego wydarzenia był Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” wspólnie z biblioteką.

W tym roku ze względu na pandemię odbywała się ona głównie w formie online. Zostały przygotowane różne propozycje, które miały na celu zachęcie odbiorców do  spotkania ze sztuką poetycką.

Świętowanie w aleksandrowskiej bibliotece rozpoczęło od przygotowania prezentu „Zakładka z wierszem dla czytelnika”. Została również  wykonana specjalna gazetka, na której oglądający mogli zobaczyć plakat akcji autorstwa Mariusza Olejarczyka i  przeczytać wiersze dostępne w  otwartych zasobach. Kolejną propozycją dla czytelników była akcja promująca zbiór poezji w bibliotece „Drogowskaz do poezji”, zaś „Pan Poeta dzieciom” – to propozycja dla najmłodszych czytelników.

 

Kulminacja wydarzeń odbyła się w święto poezji.  Klubowiczki przygotowały w mediach  społecznościowych akcję „Przeczytaj wiersz KOMUŚ i SOBIE”. Młodzież zachęcała (również udostępniając informacje w swoich mediach) do zrobienia poetyckiego prezentu bliskiej osobie i również sobie, poprzez głośne czytanie wierszy.  Poezję można było czytać bliskim w domu lub poprzez wirtualną komunikację.  Na fanpage’u biblioteki prowadzona była także „Zabawa z wierszami” przeznaczona dla rodzin. Internauci mieli za zadanie podać tytuły utworów i autorów zamieszczonych cytatów z wierszy. W zabawie wzięło udział kilkanaście osób.

 

Nagrody za najszybciej udzielone poprawne odpowiedzi otrzymali: Gabryś Błażyński, Magdalena Rybak, Marcin Kwiatkowski, Natalia Szeptuch. Również na Instagramie i Facebooku została zamieszczona prezentacja przegotowana przez DKK  „Poczytajmy rękopisy”. Czytamy poezję Patronów  2021 roku- C. K. Norwida i K. K. Baczyńskiego.  Celem prezentacji było również zachęcenie do przejrzenia bogatych kolekcji poświęconych tym poetom w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Natomiast 22 marca odbyło się spotkanie online DKK „Mój ulubiony wiersz”. Okazało się, że szczególny wpływ na klubowiczki mają różne utwory poetyckie od tych współczesnych po klasykę. Wśród wymienianych wierszy pojawiły się chociażby takie jak: „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Miłość” ks. Jana Twardowskiego czy „Miłość” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Akcja „Włącz poezję’ została opracowana przez koordynatorki DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast projekt Dyskusyjne Kluby Książki  jest  prowadzony i finansowany przez Instytut Książki. Przez drugą połowę marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przysłowiowe pierwsze skrzypce grała poezja. Posty poświęcone akcji na Instagramie uzyskały średnio ponad 40 polubień a na Facebooku  po kilkuset odbiorców. Tak wielu uczestników, którzy w różny sposób  chcieli poświęcić swój czas poezji, ucieszyło organizatorów.

 

Dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” wykazały się kreatywnością, co zaowocowało również tym, że wśród nich byli także młodzi ludzie. Można narzekać, że poezja odchodzi do przeszłości i kto jeszcze ją czyta. Można także spróbować czytać poezję, a może się okaże, jak wiele wyjaśnia,  pomaga zrozumieć świat, rozbudza wyobraźnię. Czytajmy poezję.

 

/Inf. nadesłana/

 

 

Joanna Ferens

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe