Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Włącz poezję w Aleksandrowie

„Włącz poezję” to akcja, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie z okazji Światowego Dnia Poezji.  Organizatorem tego wydarzenia był Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” wspólnie z biblioteką.
Włącz poezję w Aleksandrowie

W tym roku ze względu na pandemię odbywała się ona głównie w formie online. Zostały przygotowane różne propozycje, które miały na celu zachęcie odbiorców do  spotkania ze sztuką poetycką.

Świętowanie w aleksandrowskiej bibliotece rozpoczęło od przygotowania prezentu „Zakładka z wierszem dla czytelnika”. Została również  wykonana specjalna gazetka, na której oglądający mogli zobaczyć plakat akcji autorstwa Mariusza Olejarczyka i  przeczytać wiersze dostępne w  otwartych zasobach. Kolejną propozycją dla czytelników była akcja promująca zbiór poezji w bibliotece „Drogowskaz do poezji”, zaś „Pan Poeta dzieciom” – to propozycja dla najmłodszych czytelników.

 

Kulminacja wydarzeń odbyła się w święto poezji.  Klubowiczki przygotowały w mediach  społecznościowych akcję „Przeczytaj wiersz KOMUŚ i SOBIE”. Młodzież zachęcała (również udostępniając informacje w swoich mediach) do zrobienia poetyckiego prezentu bliskiej osobie i również sobie, poprzez głośne czytanie wierszy.  Poezję można było czytać bliskim w domu lub poprzez wirtualną komunikację.  Na fanpage’u biblioteki prowadzona była także „Zabawa z wierszami” przeznaczona dla rodzin. Internauci mieli za zadanie podać tytuły utworów i autorów zamieszczonych cytatów z wierszy. W zabawie wzięło udział kilkanaście osób.

 

Nagrody za najszybciej udzielone poprawne odpowiedzi otrzymali: Gabryś Błażyński, Magdalena Rybak, Marcin Kwiatkowski, Natalia Szeptuch. Również na Instagramie i Facebooku została zamieszczona prezentacja przegotowana przez DKK  „Poczytajmy rękopisy”. Czytamy poezję Patronów  2021 roku- C. K. Norwida i K. K. Baczyńskiego.  Celem prezentacji było również zachęcenie do przejrzenia bogatych kolekcji poświęconych tym poetom w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Natomiast 22 marca odbyło się spotkanie online DKK „Mój ulubiony wiersz”. Okazało się, że szczególny wpływ na klubowiczki mają różne utwory poetyckie od tych współczesnych po klasykę. Wśród wymienianych wierszy pojawiły się chociażby takie jak: „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Miłość” ks. Jana Twardowskiego czy „Miłość” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Akcja „Włącz poezję’ została opracowana przez koordynatorki DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast projekt Dyskusyjne Kluby Książki  jest  prowadzony i finansowany przez Instytut Książki. Przez drugą połowę marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przysłowiowe pierwsze skrzypce grała poezja. Posty poświęcone akcji na Instagramie uzyskały średnio ponad 40 polubień a na Facebooku  po kilkuset odbiorców. Tak wielu uczestników, którzy w różny sposób  chcieli poświęcić swój czas poezji, ucieszyło organizatorów.

 

Dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” wykazały się kreatywnością, co zaowocowało również tym, że wśród nich byli także młodzi ludzie. Można narzekać, że poezja odchodzi do przeszłości i kto jeszcze ją czyta. Można także spróbować czytać poezję, a może się okaże, jak wiele wyjaśnia,  pomaga zrozumieć świat, rozbudza wyobraźnię. Czytajmy poezję.

 

/Inf. nadesłana/

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole