Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Zmiany w ZUS dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych otrzymali nowe uprawnienia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ich emerytury i renty mogą wzrosnąć.
Zmiany w ZUS dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Nowelizacja przepisów weszła w życie 1 czerwca. Wprowadza nowy rodzaj okresów składkowych liczonych do emerytury lub renty. Rozszerza też grupę osób uprawnionych do świadczenia wyrównawczego.

Dwie zmiany w przepisach to zmiany w świadczeniu wyrównawczym i nowy okres składkowy – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

POSŁUCHAJ

Kolejna dobra zmiana to korzystne przeliczenie emerytur i rent: 

POSŁUCHAJ

Nowe przepisy pozwalają też korzystniej wyliczać emerytury i renty opozycjonistów. Niektóre okresy ich działania można teraz uwzględnić przy obliczaniu świadczeń w ZUS tak jak pracę z przeciętnym wynagrodzeniem. Chodzi o czas, gdy z powodu represji politycznych byli więzieni, internowani, nie mogli pracować lub pracowali na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych nielegalnych w czasach PRL. Szczegółowy opis tych okresów zawiera poniższa ramka:

Możliwość wyliczenia emerytury lub renty z zastosowaniem przeciętnego wynagrodzenia dotyczy okresów:

  • pozbawienia możliwości wykonywania zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce,
  • osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po 31 grudnia 1955 r. za działalność polityczną,
  • świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.,
  • niewykonywania pracy przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych,
  • internowania na podstawie art. 42 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym.

 

Z tych zmian skorzystają także osoby, którym przysługuje renta rodzinna po działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych.

Osoby, które już pobierają emeryturę lub rentę obliczoną przed 1 czerwca 2021 r., mogą wystąpić o przeliczenie świadczenia. Muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS (formularz ERPO). Trzeba do niego dołączyć decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza powyższe okresy (jeśli ZUS wcześniej takiej decyzji nie otrzymał).

Emerytura lub renta w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze