Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kurs sędziowski organizowany przez Lang Team

Wyścig Tour de Pologne UCI World Tour to najbardziej widoczne i zapewne najważniejsze działanie podejmowane przez Lang Team, ale zespół organizuje tak - że inne wydarzenia mające bardzo duże znaczenie dla rozwoju kolarstwa. Mowa o kursach sędziowskich Elite- szosa, które pozwalają polskim sędziom kolarskim na podnoszenie kwalifikacji.
  • Źródło: Biuro Prasowe Lang Team
 Kurs sędziowski organizowany przez Lang Team

Najwyższą kategorią w hierarchii sędziowskiej jest Sędzia międzynarodowy. Żeby móc osiągnąć ten poziom trzeba jednak wcześniej zdobyć kategorię Elite. W kursie na tę kategorię może brać udział sędzia krajowy z minimum 2 letnim do-świadczeniem jako Komisarz PZKol.

Kursy Elite-szosa organizowane były początkowo przez UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska), następnie ciężar ich organizacji przerzucony został na narodowe federacje kolarskie. Przeprowadzenie takiego kursu wiąże się z dużym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym, który nie każda federacja jest w stanie udźwignąć. W przypadku polskich sędziów z pomocą przyszedł Lang Team, organizujący kurs już po raz drugi (pierwszy raz w 2017 roku). Duży w tym udział Agaty Lang, której wieloletnia działalność w strukturach Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC) wspomaga budowanie wizerunku przedsięwzięcia.

Kurs organizowany jest przez Lang Team, PZKol i Kolegium Sędziów, które zapewnia logistykę organizacyjną i jest odpowiedzialne za stronę formalną. Kurs odbędzie się w Dobczycach, prowadzić go będą sędziowie międzynarodowi wskazani przez UCI.

Jak mówi Tomasz Cichy, przewodniczący Kolegium Sędziów PZKol: „Są to sędziowie międzynarodowi ze specjalnej listy wykładowców UCI, bardzo doświadczeni, prowadzący największy wyścigi na świecie. Oni przekazują wiedzę tym, którzy chcą się wspiąć na międzynarodowy poziom." Co ważne, ich wiedza jest głęboko zakorzeniona w doświadczeniu, mogą więc przekazać nie tylko teorię, ale także podzielić się refleksją wynikającą z ich praktycznego doświadczenia. „Na kursie organizowanym w 2017 roku jednym z wykładowców był sędzia, który kilka miesięcy wcześniej prowadził Tour de France i dzielił się naprawdę unikalnym doświadczeniem i trudną do zdobycia wiedzą" wspomina Tomasz Cichy. Kurs prowadzony jest w języku angielskim, trwa trzy i pół dnia i kończy się egzaminami. „Językami kolarstwa są angielski i francuski. Ważne, żeby sędziowie znali język na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację" mówi przewodniczący Kolegium Sędziów. Kurs ma także elementy praktyczne. Lang Team posiada jedyny w Polsce profesjonalny przyrząd do pomiaru roweru wyścigowego, który zostanie udostępniony uczestnikom szkolenia. Dzięki temu będą oni mogli praktycznie przećwiczyć ob-sługę takiego urządzenia.

Uczestnikami kursu będzie 13 sędziów – nie tylko z Polski. Lang Team postanowił zaprosić do uczestnictwa także sędziów z Ukrainy i Węgier. Zdobyta wiedza i zdany egzamin otworzą im drogę do kolejnej klasy sędziowskiej, a spotkania w trakcie kursu będą okazją do wymiany doświadczeń. Cele, które przyświecają organizatorom, to wzmocnienie środowiska sędziowskiego i umożliwienie jego rozwoju. Sędziowie muszą mieć aktualną wiedzę i rozeznanie w bieżącej sytuacji w kolarstwie – takie międzynarodowe spotkania są do tego najlepszą okazją. „Razem z Lang Teamem zależy nam na tym, żeby sędziowie byli na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie" podkreśla Tomasz Cichy. Trzeba dodać do tego element zmiany pokoleniowej – w dyscyplinie pojawia się wielu młodych sędziów, starsi odchodzą na emeryturę, zmienia się świat kolarstwa, pojawiają się nowe technologie, nowe przepisy, zwiększa się obecność mediów na wyścigach – to wszystko elementy, które przyszli sędziowie międzynarodowi muszą brać pod uwagę. Awans polskich sędziów do klasy międzynarodowej to także budowanie większego prestiżu i lepszej rozpoznawalności polskiego kolarstwa.

Obecnie w Polsce jest dwóch aktywnych sędziów międzynarodowych. Obaj uzyskiwali kwalifikacje właśnie podczas szkolenia zorganizowanego przez Lang Te-am wspólnie z Kolegium Sędziów PZKol. To był pierwszy krok, który po odbyciu przepisowego, minimum 2-letniego stażu dla sędziów klasy Elite, pozwolił im na pójście dalej i zrobienie uprawnień sędziego międzynarodowego. Widać więc jak ważna dla całego środowiska sędziowskiego jest możliwość wzięcia udziału w takim szkoleniu.Poza organizacją kursu, Lang Team we współpracy z Kolegium Sędziów PZKol umożliwi młodym sędziom szkoleniowy udział w Tour de Pologne – to także jedno z działań, które służą wsparciu i rozwojowi polskich sędziów kolarskich. W je-go ramach czterech sędziów będzie miało możliwość pracy w kolumnie sędziowskiej, zdobywania doświadczenia i obserwacji wyścigu organizowanego w wyjątkowych czasach pandemii.

Lang Team angażuje się więc nie tylko w organizację swojego flagowego przedsięwzięcia – wyścigu Tour de Pologne, ale także we wspieranie procesu rozwoju i podnoszenia kwalifikacji polskich sędziów, ponieważ są oni bardzo ważną częścią kolarskiego świata.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach