Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Nadrzecze. „Bidaczowskie opowieści”

Młodzi aktywni obywatele, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie w dniu 7 października odwiedzili Remizo-Świetlicę w Nadrzeczu.
Nadrzecze. „Bidaczowskie opowieści”

Spotkanie w Nadrzeczu rozpoczęły zajęcia warsztatowe poprowadzone przez panią Annę Maciąg-Pazik, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania. Młodzież jak zawsze wykazała się ogromną spostrzegawczością i umiejętnością obserwacji otoczenia oraz inicjatywą w rozwiązywaniu problemów.

Spotkanie z historią pn. „Bidaczowskie opowieści” poprowadził Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista. Młodzież ze Starego Bidaczowa poprzez opowieści pana Dominika i przygotowaną prezentację multimedialną poznała historię lokalną oraz początki i dzieje swojej miejscowości.  Młodzież dowiedziała się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, będący przodkami obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów,  ale zanikających obecnie, rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju pt. „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w Gminie Biłgoraj”. Tragiczne dzieje II wojny światowej, które odcisnęły piętno również na mieszkańcach naszego regionu, przybliżyła prezentacja kolejnego filmu, jakim było „Partyzanckie wesele” zrealizowanego podczas żywej lekcji historii w Brodziakach w ramach VII Pikniku Historycznego.

Dodatkową atrakcją dla dzieci było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu jak kapliczka z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsce, gdzie była dawna leśniczówka. Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści, dotyczące okolicznych lasów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”, który jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, a finansowany z Funduszy EOG, oraz cyklu Spotkania z historią w gminie Biłgoraj. Młodzież podczas warsztatów i wyjazdowych spotkań zdobywa wiedzę i doświadczenie, które wykorzystają uczestnicząc w życiu publicznym oraz podczas realizacji samodzielnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.

/Inf. nadesłana: Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia