Zerwanka. Głuszce już „myślą” o wiośnie

  • 05.02.2022, 10:16
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Zerwanka. Głuszce już „myślą” o wiośnie Anna Bukowska
Mimo wciąż trzymającej zimy ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszców Nadleśnictwa Leżajsk w Zerwance przygotowują się już do tokowania.

Samce przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarz (ogon), opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko. Za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych.

Wprawdzie zima w przyrodzie jest czasem odpoczynku dla wielu gatunków, stąd i głuszce starają się nie tracić energii i są mniej aktywne niż zwykle. Jednak w lutym dochodzi do prób walk między kogutami o zajmowane terytorium, ustala się także hierarchia socjalna. Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej.

By uniknąć przedwczesnych walk kogutów, są one przetrzymywane w oddzielnych boksach. Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo.

W 2021 roku wyhodowano 60 ptaków, które następnie trafiły na wolność w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Biłgoraj, Ruszów i Janów Lubelski. W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku.

- W tej chwili w hodowli przebywa 21 kur i 11 kogutów, stanowiących stado podstawowe – mówi Anna Bukowska, kierująca ośrodkiem w Leżajsku. -

W tym roku planujemy wyhodowanie i przysposobienie do wypuszczenia na wolność kolejnych kilkudziesięciu głuszców.

W ciągu ostatnich kilku lat w ośrodku w Zerwance wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 roku ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Ośrodek pełni także rolę edukacyjną. Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach. Hodowla prowadzona jest w leśnictwie Zerwanka od 1994 roku, od tego czasu wyjechało stąd kilkaset ptaków, by zasilić dziką populację tego gatunku.

Ośrodek w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce.

Ponieważ głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, działania prowadzone przez leśników mają ogromne znaczenie dla jego ochrony.

 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe