Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Fnał Tour de Pologne w Krakowie

Wielki finał Tour de Pologne UCI WorldTour już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch Premiach Górskich PZU. Położone są one w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończą trzy 5 kilometrowe rundy. Na krakowskich Błoniach poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour.
Fnał Tour de Pologne w Krakowie

Autor: Fot. Tour de Pologne

Skawina
Skawina leży w województwie małopolskim, zaledwie 15 kilometrów na południowy zachód od Krakowa.Historia tego miasta sięga 1364 roku, kiedy to ostatni król z dynastii Piastów, Kazimierz Wielki, nadał mu prawa miejskie i objął je swoim patronatem. Skawina może pochwalić się dwoma zabytkowymi kościołami oraz urokliwym rynkiem, na którym historycznie w każdy czwartek od wieków odbywa się targ. Odwiedzający mogą również wybrać się na spacer po dzielnicy pałacowej Sokół i wielu innych cennych zabytkach, takich jak kościółek w Woli Radziszowskiej czy renesansowy dworek w Korabnikach.

Katedra na Wawelu
Budowla ta, położona na wzgórzu na południe od krakowskiego Starego Miasta, jest zabytkiem o prawdziwym znaczeniu narodowym, gdyż jest miejscem koronacji i pochówku licznych polskich monarchów, bohaterów narodowych i postaci kultury. Obecna budowla została ukończona w XIV wieku po tym, jak poprzednie dwie zostały zniszczone lub spalone. Wewnątrz warto odwiedzić Kaplicę Zygmuntowską – kaplicę grobową ostatniego z członków linii Jagiellonów. Jest to cud architektury XVI-wiecznego renesansu toskańskiego: pod złotą kopułą kaplica jest bogata w szczegółowe rzeźbione ornamenty, sztukaterie i pomniki nagrobne autorstwa jednych z czołowych rzeźbiarzy tamtych czasów



Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach