Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Majdan Nowy. Zawołani po imieniu

W Gminie Księżpol odbyły się uroczystości ph.  „Zawołani po imieniu” dotyczące mieszkańców – Jana Gniduły, Katarzyny Kowal, Józefa Kowala, Marianny Łubiarz, Anastazji Łubiarz, Katarzyny Margol i Kazimierza Szabata – którzy 29 grudnia 1942 roku zostali zamordowani przez Niemców. Wraz z nimi zostali upamiętnieni też Żydzi, którym pomagali: Ita Becher oraz rodzina Feilów.
Majdan Nowy. Zawołani po imieniu

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, którą w intencji obrońców Ojczyzny sprawował ks. proboszcz Adam Sobczak:

POSŁUCHAJ

Dziś upamiętniamy tu, w Majdanie Nowym prawdziwych bohaterów – podkreślała dr hab. Magdalena Gawin dyrektor Instytutu Pileckiego:

POSŁUCHAJ

Historię tragicznych wydarzeń z 29 grudnia 1942 roku przybliżyła dr Anna Stróż–Pawłowska, kierownik Działu ds. „Zawołanych po imieniu” w Instytucie Pileckiego:

POSŁUCHAJ

Takie uroczystości pokazują, co powinno być dla nas najważniejsze w polskości – tłumaczył Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

Na uroczystości byli obecni członkowie rodzin zamordowanych mieszkańców Majdanu, wśród nich była Anna Standerska, prawnuczka Katarzyny Kowal:

POSŁUCHAJ

Następnie na terenie przy rondzie w Majdanie Nowym została odsłonięta tablica upamiętniająca, przy której przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli wieńce i zapalili znicze.

Program „Zawołani po imieniu” poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby te lokalne doświadczenia stały się częścią powszechnej świadomości historycznej. Program jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Na wydarzenie zaprosili: dr hab. Magdalena Gawin dyrektor Instytutu Pileckiego, Andrzej Szarlip starosta biłgorajski i Jarosław Piskorski wójt Gminy Księżpol.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze