Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Lubaczów. Nieistniejący Miłków będzie można zobaczyć w kinie

Już 1 grudnia (czwartek) o godz.17:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, odbędzie się premiera filmu „Miłków”.
Lubaczów. Nieistniejący Miłków będzie można zobaczyć w kinie

Film „Miłków’ to druga produkcja, zrealizowana przez Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa i Powiat Lubaczowski, dotykająca tematu nieistniejących wsi na terenie Powiatu Lubaczowskiego. W styczniu br. miała miejsce premiera filmu „Grochy, Kuryje, Żuki”, który wciąż można obejrzeć choćby na Facebookowym profilu Stowarzyszenia. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiat Lubaczowski, a koproducentem Podkarpacka Komisja Filmowa.

 

Miłków to jedna z wsi na Podkarpaciu, która w wyniku tragicznych zawirowań historii zniknęła z powierzchni ziemi, a ślady po jej istnieniu kryje dziś las.

Na mapach Polski przedwojennej, Miłków należał do województwa lwowskiego. W latach 30. był administracyjnie częścią powiatu lubaczowskiego. Sąsiadował od południa z wsiami: Mołodycz, Starzyna, Karczmarze, Buczyna, Lichacze, a od północy ze Starym Dzikowem, zaś od wschodu ze Starym Siołem, z którego wiodła droga w stronę Oleszyc i Lubaczowa.

W Miłkowie mieszkało 800 osób. Byli to Polacy, Ukraińcy i kilkoro Żydow . W 1939 okupanci dokonują podziału ziem II RP. Wytyczono granicę między Niemcami, a Związkiem Radzieckim, a jej fragment przebiegał przez środek wsi Miłków. Wkrótce wieś spotkał podobny los jak inne przygraniczne osady - władze radzieckie podjęły decyzję o deportacji mieszkańców wsi w głąb Rosji, do Besarabii (obecnie część Mołdawii i Ukrainy).

Wysiedlenie odbywało się w dramatycznych warunkach. Mróz, zaspy śnieżne utrudniające przemieszczanie się. To wszystko sprawiło, że przetransportowanie blisko 800 mieszkańców na dworzec w Oleszycach zajęło Rosjanom 3 dni.

W Besarabii Miłkowcy musieli zaczynać wszystko od nowa i wszystkiego uczyć się, ponieważ była tu inna ziemia i inne warunki gospodarowania. Życie codziennie wyglądało inaczej niż w Miłkowie.

Po II wojnie światowej, wielu mieszkańców pragnęło wrócić do Miłkowa, ale ja się okazało, nie było już dokąd. Miłkowa nie było. Zniszczony przez okupantów, rozgrabiony, zniknął właściwie z powierzchni.

Autorzy filmu przeniosą widzów do lat 30. XX wieku dzięki animacji rysunkowej, fotografiom i autentycznym wspomnieniom mieszkańców Miłkowa (część mieszkańców jeszcze żyje). Opowiedzą o tym jak wyglądała wielokulturowa wieś, zamieszkana w większości przez Polaków i Ukraińców. Dodatkowo eksperci (historycy, etnografowie, regionaliści) opowiedzą o życiu Miłkowa tuż przed wybuchem wojny.

 

Scenariusz filmu autorstwa Jakuba Kowalczyka, został oparty na książce pana Jana Kucy „Miłków – prawda i legenda o zaginionej wsi”, który napisał jedyną jak do tej pory monografię na temat Miłkowa, opartą o wspomnienia i rozmowy z mieszkańcami wsi.

Film Miłków” będzie można zobaczyć w MDK'u w Lubaczowie 1 grudnia, ale trzy dni później, w niedzielę 4 grudnia film będzie miał swoją premierę on-line, o godz.17:00 m.in. na profilu FB stowarzyszenia oraz Powiatu Lubaczowskiego.

Katolickie Radio Zamość objęło Patronatem Medialnym to wydarzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach