Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

Relacja z III dnia obchodów (28.11.2022)
Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

W bieżącym roku przypada 80 rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Uroczystości organizowane przez Starostwo Powiatowe w Zamościu, Miasto Zamość, wójta Gminy Skierbieszów, Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje kombatanckie odbyły się 28 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. To szkoła która kultywuje pamięć o swoim patronie - podkreśla dyrektor placówki Lidia Sternik.

POSŁUCHAJ

Instytut Pamięci Narodowej przygotował okolicznościową wystawę pt. ,,Dzieci Zamojszczyzny" o czym informuje Kinga Żelazko specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Lublinie.

POSŁUCHAJ

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego wydała okolicznościowy periodyk, gazetę tzw. jednodniówkę o której opowiada Piotr Bartnik dyrektor Książnicy.

POSŁUCHAJ

W części konferencyjnej obok dr. Beaty Kozaczyńskiej i dr hab. Bogusława Kopki wystąpiła historyk Agnieszka Jaczyńska badaczka dziejów Zamojszczyzny w okresie okupacji, która mówił o pamięci historycznej w dydaktyce przedstawiając opracowany przez siebie scenariusz zajęć szkolnych poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny.

POSŁUCHAJ

Podczas obchodów 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny nie zabrakło świadków tych tragicznych wydarzeń. Jednym z nich był Marian Kropornicki pochodzący ze wsi Zawoda, która została wysiedlona z 27 na 28 listopada 1942 r.

POSŁUCHAJ

Tego samego dnia miał miejsce również ceremoniał wojskowy, złożono też kwiaty przed pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Okrzei w Zamościu. W uroczystej akademii wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole