Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

  • 30.11.2022, 09:28
  • Łukasz Kot
Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny
Relacja z III dnia obchodów (28.11.2022)

W bieżącym roku przypada 80 rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Uroczystości organizowane przez Starostwo Powiatowe w Zamościu, Miasto Zamość, wójta Gminy Skierbieszów, Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje kombatanckie odbyły się 28 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. To szkoła która kultywuje pamięć o swoim patronie - podkreśla dyrektor placówki Lidia Sternik.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Instytut Pamięci Narodowej przygotował okolicznościową wystawę pt. ,,Dzieci Zamojszczyzny" o czym informuje Kinga Żelazko specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Lublinie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego wydała okolicznościowy periodyk, gazetę tzw. jednodniówkę o której opowiada Piotr Bartnik dyrektor Książnicy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W części konferencyjnej obok dr. Beaty Kozaczyńskiej i dr hab. Bogusława Kopki wystąpiła historyk Agnieszka Jaczyńska badaczka dziejów Zamojszczyzny w okresie okupacji, która mówił o pamięci historycznej w dydaktyce przedstawiając opracowany przez siebie scenariusz zajęć szkolnych poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas obchodów 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny nie zabrakło świadków tych tragicznych wydarzeń. Jednym z nich był Marian Kropornicki pochodzący ze wsi Zawoda, która została wysiedlona z 27 na 28 listopada 1942 r.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tego samego dnia miał miejsce również ceremoniał wojskowy, złożono też kwiaty przed pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Okrzei w Zamościu. W uroczystej akademii wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu.

Łukasz Kot

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe