Podsumowanie kalendarza szachowego 2022 roku

  • 02.01.2023, 13:33 (aktualizacja 02.01.2023, 14:32)
  • Małgorzata Zaręba
Podsumowanie kalendarza szachowego 2022 roku
W ubiegłym roku w Zamościu odbyło się wiele turniejów szachowych.

Organizatorami tych wydarzeń był Zamojski Klub Szachowy i Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie w okresie szkolnym odbywają się zajęcia z nauki gry w szachy. Ich uczestnikami są dziewczęta i chłopcy. Andrzej Czochra, prezes Zamojskiego Klubu Szachowego podkreślił, że w turniejach szachowych chętnie udział biorą dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe, a coraz częściej rodzice.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czy gra w szachy jest trudna?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Zajęcia z nauki gry w szachy odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Kamiennej 20. Cieszą się one ogromną popularnością. Czy znajdą się wolne miejsca dla osób, które chciałyby w przyszłości nauczyć się zasad gry w szachy?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Miniony kalendarzowy rok obfitował w wiele wydarzeń szachowych. Na początku roku zawodnicy wzięli udział w patriotycznym turnieju szachowym pn. „Wilczym Tropem”, którego celem była popularyzacja wiedzy i świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Zamojscy szachiści swoje wsparcie okazali także biorąc udział w charytatywnym turnieju ph. "Sercem z Ukrainą", a środki finansowe zebrane podczas wpisowego przeznaczone zostały na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów, którzy uciekali przed wojną do Polski. W naszym mieście zorganizowany został również cykl turniejów pn. „Zamojskie Memoriały Szachowe”. Poświęcone były one wybitnym szachistom: Marianowi Balickiemu, Bronisławowi Pekosińskiemu i Józefowi Rybakowi. Z kolei tuż przed wakacjami w zamojskim Parku Miejskim odbył się Ekologiczny Turniej Szachowy „Pod drzewkiem”. Natomiast na rozpoczęcie roku szkolnego w zamojskim ZOO odbył się ZOOlogiczny Turniej Szachowy. Honorową adopcją szachiści objęli sowę o imieniu Bubo Bubo, która symbolizuje mądrość. Oprócz tych wydarzeń odbył się także turniej ph. „Koronny Chess Cup” im. Hetmana Koronnego Jana Zamoyskiego, a także Otwarta Symultana Szachowa podczas, której swoją obecnością i pokazem gry jednoczesnej szachistów zaszczycił arcymistrz Petro Golubka, trzykrotny mistrz Ukrainy. Z kolei w II Turnieju Szachowym Weteranów udział wzięli wychowankowie nauczyciela gry w szachy Andrzeja Czochry. Zwycięzcą tego wydarzenia został Michał Łątkowski. Kolejnym szachowym przedsięwzięciem jakie w 2022 roku odbyło się w Zamościu była cyklicznie organizowana impreza pn. „Przystanek szachy". Zaproszonym gościem był reprezentant Wojska Polskiego pchor. Michał Choina, który wziął także udział w zamojskim turnieju z okazji Dnia Niepodległości. Kalendarzowy rok szachowych pojedynków zakończył Wojewódzki Turniej Szachowy Zamość Chess Cup 2022, który miał rangę międzynarodową ponieważ w rozgrywkach wzięli udział reprezentanci: Ukrainy, Kazachstanu i USA.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Andrzej Czochra podsumował, że miniony rok był bardzo udany.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Andrzej Czochra dodał, że Zamojski Klub Szachowy słynny jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Jako mieszkańcy naszego miasta mamy to szczęście, że w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu znajduje się jedyne w Polsce „Muzeum Szachy Świata".
loadingŁaduję odtwarzacz...

Prawdopodobnie na wiosnę odbędzie się 30- to godzinny maraton gry w szachy, który zostanie zorganizowany w Społecznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Unii Europejskiej przy ul. Koszary 5 w Zamościu.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Szachistom serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, życząc jednoczenie powodzenia i wielu sukcesów w Nowym Roku.

Więcej na temat minionego roku, który obfitował w turnieje szachowe usłyszą Państwo w środowej (04.01) audycji „Rozmowa dnia” o godz. 8.40 i 15.40. Gościem rozmowy będzie Andrzej Czochra, prezes Zamojskiego Klubu Szachowego. Serdecznie zapraszamy.

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe