Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

  • 23.01.2023, 08:07
  • Justyna Przeszło
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Źródło: pixabay.com
27 stycznia jest dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ale także datą upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Definicję holocaustu wyjaśnia Tomasz Hanejko, kierownik muzeum i miejsca pamięci w Bełżcu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Osoby, które były ofiarami Holocaustu, więzione były w obozach koncentracyjnych lub zagłady. Tomasz Hanejko informuje czym różnił się jeden od drugiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym obozem zagłady, w którym naziści użyli stacjonarnych komór gazowych do uśmiercania setek tysięcy ludzi.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednym z głównych celów nazistów było zeczłowieczenie ofiar Holocaustu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Liczba ofiar holocaustu jest szacowana na 5-6 milionów, choć dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnych ewidencji oraz niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Jedna trzecia tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Justyna Przeszło

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe