Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wsparcie działań Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie Ukrainy - konferencja Ministrów Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Kalety

Ministrowie sprawiedliwości z kilkudziesięciu krajów świata spotkali się 20 marca br. w Londynie, by rozmawiać o większym wsparciu dla najważniejszych dochodzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego. Ministrowie chcą pomóc zwłaszcza w ściganiu odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Polskę reprezentuje na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Wsparcie działań Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie Ukrainy - konferencja Ministrów Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Kalety

Autor: fot. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Gospodarzami spotkania są wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab oraz holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Dilan Yeşilgöz-Zegerius. Celem konferencji jest zapewnienie jak najszerszego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego jako instytucji najbardziej odpowiedniej do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez władze oraz wojska Federacji Rosyjskiej.

– Od wielu miesięcy wspólnota międzynarodowa pracuje nad ramami prawnymi, by pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych na Ukrainie – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta w trakcie briefingu prasowego przed wejściem na salę obrad.

– To nie pierwsze takie spotkanie, ale odbywa się ono w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ kilka dni temu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oznacza to, że jeśli Władimir Putin lub osoby odpowiedzialne za deportacje dzieci z Ukrainy pojawią się w jednym ze 123 państw sygnatariuszy Statutu Rzymskiego, muszą się liczyć z aresztowaniem - dodał wiceminister.

– Polska prokuratura, która na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prowadzi śledztwo wspólnie z innymi prokuratorami, w tym ukraińską oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym, zgromadziła ważny materiał i przekazała MTK poważne dowody na porwania ukraińskich dzieci. Ustalono również bezpośrednich sprawców niektórych zbrodni. To istotny wkład Polski w to postępowanie, by zbrodniarze z Rosji ponieśli odpowiedzialność – podkreślił Sebastian Kaleta.

Podczas konferencji ministrowie debatują także o współpracy w dziedzinie gromadzenia dowodów zbrodni popełnianych przez rosyjskiego agresora na Ukrainie oraz o potrzebnym wsparciu dla świadków. Wiceminister Sebastian Kaleta mówił o pracy polskich prokuratorów i ekspertów.

– Polska wspiera działalność operacyjną Trybunału, udostępniając śledczym MTK materiał dowodowy zgromadzony w toku polskiego śledztwa, a także ułatwiając przemieszczanie się śledczych trybunału na miejsce zbrodni – powiedział Sebastian Kaleta. – Od wybuchu wojny na terenie Ukrainy polskie Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zapewniało niezbędne wsparcie logistyczne w transferze przez terytorium Polski delegacji Międzynarodowego Trybunału Karnego pod przewodnictwem Prokuratora Karima Khana, dbając o jego bezpieczeństwo i poufny charakter wizyty – przypomniał.

W trakcie pobytu w Londynie wiceminister Sebastian Kaleta odbył również spotkania bilateralnych  z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Denysem Maliuską oraz z prokurator Anglii i Walii Victorią Prentis.

Już miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę - 25 marca 2022 r. został powołany wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT) polskich, litewskich i ukraińskich organów ścigania. Miesiąc później Biuro Prokuratora MTK ogłosiło udział w JIT, potem dołączyły Estonia, Łotwa, Słowacja i Rumunia. 14 państw wszczęło też dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych w związku z wojną na Ukrainie.

Ponadto na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 r. Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wywołanej przez Moskwę wojny napastniczej. Najważniejszym celem jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Zebrano już liczne zdjęcia i nagrania, przesłuchano także ponad 1700 świadków.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach