Kierowco - „Łapki” na kierownicę

  • 28.03.2023, 11:38 (aktualizacja 28.03.2023, 11:43)
  • Małgorzata Zaręba
Kierowco - „Łapki” na kierownicę Fot. KMP w Zamościu
W dniach 22-31.03 na drogach całej Polski prowadzona jest akcja pn. „Łapki” na kierownicę.

Działania są uzupełnieniem prowadzonej w tym miesiącu policyjnej akcji pn. „Na drodze – Patrz i słuchaj”, której istotnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi. Bowiem do urządzeń technicznych rozpraszających uwagę kierowców podczas jazdy można zaliczyć: nawigację, radio oraz telefon komórkowy. Ta nowoczesna technologia, która jest ogólnodostępna w samochodach może być skutkiem poważnych zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci w ramach akcji Kierowco - „Łapki” na kierownicę będą kontrolować czy kierowcy w czasie jazdy nie korzystają z telefonów trzymanych bezpośrednio w rękach. O głównych założeniach tej inicjatywy powiedziała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim sierż. szt. Małgorzata Pawłowska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sierż. szt. Małgorzata Pawłowska poinformowała jaka kara finansowa grozi kierowcy za rozmowę telefoniczną podczas prowadzenia samochodu.
loadingŁaduję odtwarzacz...

W 2022 roku policjanci ujawnili 52 307 przypadków korzystania podczas kierowania pojazdem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Podczas akcji „Łapki” na kierownicę użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu dot. konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za bezbłędną odpowiedź na pytania będzie można otrzymać Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy. Warto zaznaczyć, że koncentrację kierowców często rozpraszają rozmowy telefoniczne prowadzone podczas jazdy, a uwagę pieszych może zagłuszać słuchanie głośnej muzyki poprzez urządzenia typu: telefony, MP3 czy MP4. Pieszy słuchający głośniej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych: klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego oraz wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności. Pamiętajmy, że bez względu na to czy kierujemy samochodem czy poruszamy się drogą dla pieszych lub rowerzystów z drogi powinniśmy korzystać w sposób bezpieczny. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy stosować się do zasady, której hasło policyjnej marcowej akcji brzmi „Na Drodze – Patrz i Słuchaj!”.

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe