Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Rozstrzygnięcie konkursu o józefowskich lasach

Specjalnie dla słuchaczy audycji „Leśne Radio” ogłoszony został konkurs dedykowany lasom józefowskim.
Rozstrzygnięcie konkursu o józefowskich lasach

Należało odpowiedzieć na trzy zadania konkursowe:

1. Czym był XVIII-wieczny lamus i do czego służył?

Odpowiedź:

Lamus pełnił rolę spichlerza oraz przechowalni dokumentów i ksiąg. Można go zobaczyć podczas przechadzki ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną Leśna Klasa.

2. Proszę wymienić przynajmniej trzy ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne występujące na terenie Nadleśnictwa Józefów?

Odpowiedź:

1. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Nad Tanwią

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna biegnie doliną rzeki Tanew po obu jej brzegach. To tutaj można zobaczyć najpiękniejsze roztoczańskie wodospady zwane potocznie "szumami" lub "szypotami" oraz zapoznać się różnorodnymi zespołami leśnymi i innymi niezwykle ciekawymi elementami przyrody. Trasa rozpoczyna się od parkingu leśnego, położonego przy drodze Susiec-Cieszanów na początku miejscowości Huta Szumy.

2. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Czartowe Pole

Rezerwat Czartowe Pole jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów przyrodniczych Roztocza. Na jej trasie o długości ok. 1,4 km możemy zapoznać się z niezwykłymi walorami przyrodnicznymi, krajobrazowymi i historycznymi tego rezerwatu. Początek ścieżki znajduje się na leśnym parkingu usytuowanym koło wsi Hamernia.

3. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Młodzie

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna biegnie prawym brzegiem Tanwi w górę rzeki. Długość trasy wynosi około 2 km w jedną stronę.

4. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Leśna Klasa

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna rozpoczyna się obok budynku Straży Leśnej, o długości 260 m, na której oprócz różnych gatunków drzew i krzewów można zobaczyć zabytkowy pręgierz oraz lamus z XVIII w. 


3. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników wtórnych sosny m.in. w józefowskich lasach. Proszę podać jego nazwę gatunkową.

Odpowiedź:

Kornik ostrozębny (Ips acuminatus), który wchodzi w podsuszone gałęzie w górnej części korony sosny. Penetruje miazgę i łyko pod korą, powodując obumieranie sosny od górnej części.

Zwycięzcami konkursu zostali:

- Józef Gurgul,
- Helena Chudzik,
- Zofia Mazurek. 

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim słuchaczom za udział w konkursie! Nagrody są do odebrania w Katolickim Radiu Zamość. 
 

Audycja z 19-08-2017 do odsłuchania pod poniższym adresem:

http://www.radiozamosc.pl/s/63/audycje-2017

Sponsorami nagród są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwo Józefów i Nowa Gazeta Leśna.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole