Wypalanie traw

  • 01.09.2017, 11:37 (aktualizacja 01.09.2017, 11:59)
  • Anna Niderla-Kudach
Wypalanie traw
Apele, mandaty czy groźba utraty unijnych dotacji najwidoczniej nie działają. Trawy są nadal wypalane.

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Problem wypalania traw nasila się wiosną i jesienią. Ogień niszczy nie tylko roślinność, ale również siedliska zwierzyny i ptaków.

Zamojscy strażacy przypominają, że wypalanie traw niczemu nie służy, stanowi zagrożenie i pociąga za sobą duże koszty – mówi mł. bryg. Andrzej Szozda z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wypalanie traw pozornie ma ułatwiać uprzątnięcie terenu. Bardzo często ogień wymyka się spod kontroli i zajmuje pobliskie plantacje, a także zabudowania gospodarcze i domowe.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wypalanie traw, łąk, pastwisk i nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie, zdrowie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

 

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe