Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak motywować do nauki

Nie chcę chodzić do szkoły, szkoła jest głupia – takie i podobne zdania niejednokrotnie słyszą rodzice.
Jak motywować do nauki

Tymczasem zbliża się koniec semestru, a więc czas wystawiania ocen podsumowujących pracę uczniów. Jak nasze pociechy zmotywować do nauki skutecznie, a jednocześnie tak, by nie czuły presji i nie przeżywały dodatkowego stresu, zapytaliśmy Marię Dyrdę, pedagoga z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu.

W naukach psychologicznych i pedagogicznych mówi się o dwóch rodzajach motywowania: wewnętrznym i zewnętrznym – tłumaczy Maria Dyrda. – Te rodzaje motywowania są także związane z rozwojem i wiekiem dziecka – dodaje.

POSŁUCHAJ

Dla małego dziecka ważnym źródłem źródłem motywacji są jego rodzice, a później, np. w klasach 1-3 jest nim nauczycielka ze szkoły.

POSŁUCHAJ

Czynnikiem istotnym w motywowaniu dzieci są oceny – tłumaczy pedagog. Jednak podkreśla, że wiążą się z nim pewne pułapki, np. nie należy pytać dziecka, powracającego ze szkoły co dzisiaj dostało, a raczej czego się nauczyło.

POSŁUCHAJ

Bardzo ważny jest także nawyk – zwraca uwagę Maria Dyrda.

POSŁUCHAJ

W związku z tym pedagog zachęca rodziców, żeby na w czesnych etapach nauki, kiedy dziecko jest jeszcze bardzo ciekawe szkoły i ma automatyczną motywację związaną z tym, że jest w nowym miejscu, które ma określone wymagania, budować u dziecka nawyk uczenia się.

POSŁUCHAJ

Niedobrze jest robić wtedy długą przerwę, np. kiedy dziecko mówi, że bardzo potrzebuje odpoczynku i zajmuje się zabawą czy grami – podkreśla Maria Dyrda. Jak dodaje zarówno rodzic jak i dziecko muszą wówczas poświęcić o wiele więcej czasu i energii na powrót do nauki.

POSŁUCHAJ

Jest to ważne dlatego, że zbudowany nawyk, zaprocentuje w klasach starszych i na kolejnych etapach edukacyjnych. Za budowanie tego nawyku odpowiedzialni są dorośli z otoczenia dziecka, którzy powinni być konsekwentni w takim przebiegu nauki – tłumaczy pedagog.

Maria Dyrda zwraca także uwagę na to, że nie należy dzieciom odbierać zajęć dodatkowych za karę.

POSŁUCHAJ

Rad pedagoga mogą Państwo posłuchać na antenie Katolickiego Radia Zamość w audycji „Poradnik Radiowy”, w każdy czwartek o godz. 9.40.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach