Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lasy janowskie do odkrycia. Rozstrzygnięcie konkursu

Pora na rozstrzygnięcie konkursu dla słuchaczy audycji "Leśne Radio". Sprawdziliśmy w nim walory przyrodnicze lasów janowskich.
Lasy janowskie do odkrycia. Rozstrzygnięcie konkursu


Zwycięzcami konkursu zostały następujące osoby:

Żaneta Szymańska,

Radosław Moskwa,

Agnieszka Trochim oraz wyróżnienie dla Amelii Tracz.


By stać się zwycięzcą w naszym konkursie należało poprawnie odpowiedzieć na 4 zadania:

1) Jakie gatunki drzew występują w Nadleśnictwie Janów Lubelski i który z nich dominuje?

W janowskim LKP dominują siedliska borowe (84,5%). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych. Wśród lasów przeważają bory sosnowe, z charakterystycznym dla tego terenu ekotypem sosny solskiej. Wyróżnia się on dość płaskim systemem korzeniowym, dużym przyrostem masy, wysoką odpornością, oraz – co bardzo cieszy leśników – zdolnością do naturalnego odnawiania się z samosiewu. Jednak nie tylko sosna solska stanowi o specyfice Lasów Janowskich. Odnaleźć można także liczne, wyspowo rozmieszczone, fragmenty borów jodłowych i lasów mieszanych.

2) Fotozagadka. Co przedstawia poniższe zdjęcie?



Zdjęcie przedstawia tzw. etat cięć, czyli ilość drewna możliwa do pozyskania w określonym drzewostanie na konkretnej powierzchni Zapewnia on pozyskiwanie drewna w sposób nie przekraczający możliwości produkcyjnych lasu, gwarantujący wzrost zapasu drewna pozostającego w lesie (tzw. zapas na pniu).

3) Jak nazywa się ośrodek Nadleśnictwa Janów Lubelski, w którym prowadzona jest edukacja leśna, można przenocować i odpocząć w otulinie lasów?

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie

4) Co urzeka w lasach janowskich i dlaczego warto je odwiedzić?

Miejsce magiczne, ciekawe i - na szczęście - jeszcze nie zadeptane przez turystów. Lasy Janowskie są jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, choć jak dotąd jeszcze stosunkowo mało znanym. Ich walory przyrodnicze, bogaty świat roślin i zwierząt jest ze wszech miar warty zachowania i ochrony oraz udostępnienia tym, którzy cenią przyrodę i chcą ją poznawać.

Do wygrania były cenne nagrody:

- polarowy koc "Smakuj lubelskie" od Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- albumy o powiecie janowskim, a także najnowsza publikacja Wiesława Lipca "Nadleśnictwo Janów Lubelski. Walory przyrodnicze", ze zdjęciami m.in. Andrzeja Blachy.

Nagrody do odebrania w Katolickim Radiu Zamość, ul. Jana Zamoyskiego 1 w Zamościu, od poniedziałku do piątku od 8 do 16.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach