Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kokarda Narodowa

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej zorganizował Gminny Konkurs na Kokardę Narodową w Roku Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Kokarda Narodowa

Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 – III szkół podstawowych. Do etapu gminnego zakwalifikowanych zostało 50 prac. Wszystkie kokardy zostały wykonane bardzo starannie. Do pomocy przy ich wykonaniu zapewne dzieci poprosiły mamy i panie nauczycielki, dzięki czemu efekt był imponujący.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i upominków uczestnikom konkursu odbyło się 11 kwietnia br. w kościele parafialnym po mszy św. za Ojczyznę. Dyrekcja GOK w Łukowej ma nadzieję, że konkurs będzie zachętą do dumnego noszenia kokard narodowych podczas świat narodowych, w tym obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Chorągiew Rzeczypospolitej Polskiej, flaga państwowa oraz kokarda narodowa – wywodzą się od chorągwi i proporców używanych od średniowiecza przez książęta i królów polskich. Pierwszy akt prawny, ustanawiający formalnie biel i czerwień barwami narodowymi Rzeczypospolitej, pochodzącymi od herbu Orła Białego i Pogoni przyniosło Powstanie Listopadowe, podczas którego Sejm 7 lutego 1831 r. podjął uchwałę w sprawie biało-czerwonej „kokardy narodowej”. Barwę czerwoną umieszczono, jako wewnętrzny krąg („serce”) okrągłej białej kokardy, stanowiącej jej „otok”. Biało-czerwone kokardy w barwach narodowych, używane od 1831 r. towarzyszyły powstańcom oraz uczestnikom manifestacji patriotycznych. Kokardy narodowe nosili na mundurach żołnierze-ochotnicy tzw. „Armii Kościuszkowskiej”, tworzonej w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Ignacego Jana Paderewskiego w stulecie śmierci Kościuszki oraz jako znak przynależności do Armii Ochotniczej, żołnierze-ochotnicy wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. Powróciły podczas obchodów świąt narodowych po 1990 roku w następującej obowiązującej formie: środek (serce) kolor biały objęty kołem czerwonym, poza którym na zewnątrz jest jeszcze biały otok albo tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną (cynober). „Kolor bowiem biały jako zastępujący godło Orła Białego musi być zawsze na pierwszym miejscu, drugie miejsce przypada barwie tarczy tj. barwie czerwonej”. Kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach