Kokarda Narodowa

  • 13.04.2018, 11:07
  • Małgorzata Sobczuk
Kokarda Narodowa
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej zorganizował Gminny Konkurs na Kokardę Narodową w Roku Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 – III szkół podstawowych. Do etapu gminnego zakwalifikowanych zostało 50 prac. Wszystkie kokardy zostały wykonane bardzo starannie. Do pomocy przy ich wykonaniu zapewne dzieci poprosiły mamy i panie nauczycielki, dzięki czemu efekt był imponujący.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i upominków uczestnikom konkursu odbyło się 11 kwietnia br. w kościele parafialnym po mszy św. za Ojczyznę. Dyrekcja GOK w Łukowej ma nadzieję, że konkurs będzie zachętą do dumnego noszenia kokard narodowych podczas świat narodowych, w tym obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Chorągiew Rzeczypospolitej Polskiej, flaga państwowa oraz kokarda narodowa – wywodzą się od chorągwi i proporców używanych od średniowiecza przez książęta i królów polskich. Pierwszy akt prawny, ustanawiający formalnie biel i czerwień barwami narodowymi Rzeczypospolitej, pochodzącymi od herbu Orła Białego i Pogoni przyniosło Powstanie Listopadowe, podczas którego Sejm 7 lutego 1831 r. podjął uchwałę w sprawie biało-czerwonej „kokardy narodowej”. Barwę czerwoną umieszczono, jako wewnętrzny krąg („serce”) okrągłej białej kokardy, stanowiącej jej „otok”. Biało-czerwone kokardy w barwach narodowych, używane od 1831 r. towarzyszyły powstańcom oraz uczestnikom manifestacji patriotycznych. Kokardy narodowe nosili na mundurach żołnierze-ochotnicy tzw. „Armii Kościuszkowskiej”, tworzonej w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Ignacego Jana Paderewskiego w stulecie śmierci Kościuszki oraz jako znak przynależności do Armii Ochotniczej, żołnierze-ochotnicy wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. Powróciły podczas obchodów świąt narodowych po 1990 roku w następującej obowiązującej formie: środek (serce) kolor biały objęty kołem czerwonym, poza którym na zewnątrz jest jeszcze biały otok albo tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną (cynober). „Kolor bowiem biały jako zastępujący godło Orła Białego musi być zawsze na pierwszym miejscu, drugie miejsce przypada barwie tarczy tj. barwie czerwonej”. Kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.

Małgorzata Sobczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe