Nowi diakoni

  • 12.05.2018, 14:27 (aktualizacja 15.05.2018, 08:09)
  • Joanna Suszko
Nowi diakoni fot. WSD
W katedrze zamojskiej bp Mariusz Leszczyński udzielił święceń diakonatu (05.05) alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

W homilii hierarcha mówił, że obrzędowi święceń diakonatu towarzyszą bogate znaki i symbole. Jednym z nich jest modlitwa w pozycji leżenia krzyżem, o czym pisał św. Jan Paweł II w książce „Dar i Tajemnica”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Głównym zadaniem diakonów jest służba, wpisana w służebne kapłaństwo Chrystusa – zaznaczał biskup.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bp Leszczyński podawał diakonom za wzór do naśladowania postać św. Stanisława Kostki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednym z wyświęconych diakonów jest Piotr Kończyński, pochodzący z parafii pw. Św. Krzyża w Zamościu. W rozmowie podzielił się swoimi przeżyciami z przyjętych święceń.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kandydaci do święceń diakonatu przygotowywali się do ich przyjęcia od dawna. Bezpośrednim przygotowaniem były tygodniowe rekolekcje.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Diakon Piotr Kończyński powiedział także z jakimi czynnościami wiąże się posługa diakona.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Święcenia przyjęło jeszcze czterech diakonów: dn Artur Juszczak (par. Jarosławiec); dn Mateusz Kozyra (par. Kosobudy), dn. Michał Kruk (par. Potok Górny) i dn Daniel Wójcik (par. Honiatycze).

Przed nowowyświęconymi diakonami intensywny rok przygotowań do święceń kapłańskich. Warunkiem ich uzyskania, poza duchowym przygotowaniem, są m.in. obrona pracy magisterskiej i ukończenie studiów teologicznych oraz odbycie kursu pastoralnego w parafii, do którego diakoni przystąpią we wrześniu. Otoczmy nowych diakonów naszą modlitwą.

 

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe