
W homilii hierarcha mówił, że obrzędowi święceń diakonatu towarzyszą bogate znaki i symbole. Jednym z nich jest modlitwa w pozycji leżenia krzyżem, o czym pisał św. Jan Paweł II w książce „Dar i Tajemnica”.

Głównym zadaniem diakonów jest służba, wpisana w służebne kapłaństwo Chrystusa – zaznaczał biskup.

Bp Leszczyński podawał diakonom za wzór do naśladowania postać św. Stanisława Kostki.

Jednym z wyświęconych diakonów jest Piotr Kończyński, pochodzący z parafii pw. Św. Krzyża w Zamościu. W rozmowie podzielił się swoimi przeżyciami z przyjętych święceń.

Kandydaci do święceń diakonatu przygotowywali się do ich przyjęcia od dawna. Bezpośrednim przygotowaniem były tygodniowe rekolekcje.

Diakon Piotr Kończyński powiedział także z jakimi czynnościami wiąże się posługa diakona.

Święcenia przyjęło jeszcze czterech diakonów: dn Artur Juszczak (par. Jarosławiec); dn Mateusz Kozyra (par. Kosobudy), dn. Michał Kruk (par. Potok Górny) i dn Daniel Wójcik (par. Honiatycze).
Przed nowowyświęconymi diakonami intensywny rok przygotowań do święceń kapłańskich. Warunkiem ich uzyskania, poza duchowym przygotowaniem, są m.in. obrona pracy magisterskiej i ukończenie studiów teologicznych oraz odbycie kursu pastoralnego w parafii, do którego diakoni przystąpią we wrześniu. Otoczmy nowych diakonów naszą modlitwą.