Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Korniki atakują lubelskie lasy

Kornik jest jednym z podstawowych szkodników drzew iglastych. Bardzo często jednak myli się go z innymi szkodnikami występującymi w elementach drewnianych.
Korniki atakują lubelskie lasy
zdjęcie żerowiska kornika

Autor: Izabela Bełz. Nadleśnictwo Zwierzyniec

Dlatego zapytaliśmy zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec Ryszarda Teterycza czym charakteryzuje się drewno pokornikowe i jakie jest jego dalsze przeznaczenie.

POSŁUCHAJ

Zdaniem Tadeusza Murzacza, lidera Zakładu Usług Leśnych w Leśnictwie Zielone nie brakuje drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego.
POSŁUCHAJ

Owady - korniki żerują w połączeniach drewna i kory w miazdze i łyku. Głębokość na jaką penetrują drewno to 2 mm. Są przyczyną obumierania drzew i drzewostanów, szczególnie drzew świerkowych, dlatego też są one poważnymi szkodnikami fizjologicznymi w leśnictwie. Drążone przez kornika specyficzne chodniki tworzą charakterystyczny dla tego gatunku obraz żerowania.

Korniki to rodzina Scolytidae - podzielić je można na dwie podrodziny Scolytinae - ogłodki i Ipinae - korniki właściwe. W naszym kraju spotykamy się z około 100 gatunkami tej rodziny. Kornikowate to niewielkie chrząszcze (od 1 do 8 mm wielkości), Mają walcowaty kształt ciała, owalny, wydłużony niekiedy okrągławy, w odcieniach od brunatnej i pstrej do czarnej. Larwy korników są lekko łukowato zgięte z brunatną głową, białawe, beznogie. Poczwarka jest koloru białego. Na końcu odwłoka posiada dwa niewielkie wyrostki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole