Korniki atakują lubelskie lasy

  • 10.07.2018, 12:32 (aktualizacja 12.07.2018, 09:18)
  • Małgorzata Sobczuk
Korniki atakują lubelskie lasy Izabela Bełz. Nadleśnictwo Zwierzyniec zdjęcie żerowiska kornika
Kornik jest jednym z podstawowych szkodników drzew iglastych. Bardzo często jednak myli się go z innymi szkodnikami występującymi w elementach drewnianych.

Dlatego zapytaliśmy zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec Ryszarda Teterycza czym charakteryzuje się drewno pokornikowe i jakie jest jego dalsze przeznaczenie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdaniem Tadeusza Murzacza, lidera Zakładu Usług Leśnych w Leśnictwie Zielone nie brakuje drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Owady - korniki żerują w połączeniach drewna i kory w miazdze i łyku. Głębokość na jaką penetrują drewno to 2 mm. Są przyczyną obumierania drzew i drzewostanów, szczególnie drzew świerkowych, dlatego też są one poważnymi szkodnikami fizjologicznymi w leśnictwie. Drążone przez kornika specyficzne chodniki tworzą charakterystyczny dla tego gatunku obraz żerowania.

Korniki to rodzina Scolytidae - podzielić je można na dwie podrodziny Scolytinae - ogłodki i Ipinae - korniki właściwe. W naszym kraju spotykamy się z około 100 gatunkami tej rodziny. Kornikowate to niewielkie chrząszcze (od 1 do 8 mm wielkości), Mają walcowaty kształt ciała, owalny, wydłużony niekiedy okrągławy, w odcieniach od brunatnej i pstrej do czarnej. Larwy korników są lekko łukowato zgięte z brunatną głową, białawe, beznogie. Poczwarka jest koloru białego. Na końcu odwłoka posiada dwa niewielkie wyrostki.

Małgorzata Sobczuk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe