
Co zmieniło się na ul. Peowiaków?
- przeprowadzony został remont nawierzchni ulicy Peowiaków,
- powstał ciąg pieszo – rowerowy wraz z barierkami,
- wybudowano poczekalnię, czyli ławki i doświetlone przystanki oraz bezpłatną toaletę,
- powstał parking, który pomieści 91 samochodów osobowych i 6 busów.
Przy hubie zamontowane zostały stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Z miejsc ładowania pojazdów będzie można korzystać bezpłatnie przez okres pięciu lat.
O pracach, które w ostatnim czasie zostały wykonane przy ul. Peowiaków powiedział Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Zamość.

Założeniem projektu była lokalizacja hubu w centrum miasta. Hub był jednym z celów projektu, w którego skład wchodził zakup niskoemisyjnych autobusów z bezpłatnym dostępem do Internetu. Jak wyglądały prace związane z realizacja tego zadania powiedział Tomasz Kossowski.

Tomasz Kossowski dodał, że w Zamościu w dobrym kierunku rozwija się kolej i komunikacja miejska, dlatego jako miasto mamy szansę na rozwój.

Chętni operatorzy w ramach przetargu będą mogli już niebawem także umiejscowić paczkomaty.

Zdaniem Tomasz Kossowskiego hub został ładnie wkomponowany w przestrzeń.

Z biegiem czasu zainteresowaniem hubem będzie widoczne.

Hub został wyposażony także w bezpłatną automatyczną toaletę.

Nowoczesne wyposażenie autobusów marki Solaris zaprezentował prezes MZK Zamość Krzysztof Szmit.

Autobusy MZK w ostatnim czasie są wymieniane na nowsze, dlatego ich wyposażenie cechuje nowoczesna technologia.

Zwiększona liczba autobusów to także możliwość wprowadzenia zmian w rozkładach jazdy. Jednak o modyfikacji jazdy linii autobusowych będzie można mówić dopiero z początkiem przyszytego roku.

Dyrektor zamojskiego Zarządu Dróg Grodzkich Marcin Nowak podkreślił, że przestrzeń na ul. Peowiaków została zagospodarowana w nową infrastrukturę drogową i budynki.

Centrum komunikacyjne cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przewoźników, realizujących transport drogowy.

Chętni przewoźnicy, którzy w przyszłości zechcą korzystać z przystanków usytuowanych na ul. Peowiaków w celu podpisania umowy powinni zgłosić się do ZZDG.

Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu Joanna Liberadzka – Duras powiedziała, że hub będzie teraz miejscem przyjaznym dla rowerzystów. Będą oni mogli pozostawić bagaż i udać się w dalszą podróż.

Hub zlokalizowany jest w centrum naszego miasta, dlatego osoby nie posiadające własnych rowerów będą mogły skorzystać z pobliskiej wypożyczalni.

Wszyscy sympatycy dwóch kółek w CITiH mogą nabyć mapę, w której zamieszczone są aktualne ścieżki rowerowe.

Wraz z otwarciem hubu warto rozpocząć nowy sezon rowerowy. Wraz z nadchodzącymi słonecznymi i coraz cieplejszymi dniami, poprawiają się nasze nastroje i mamy większą chęć do ruchu na świeżym powietrzu. To dobry moment, żeby zregenerować ciało i umysł wybierając się na wycieczki, ale nie pieszo, a rowerem. Od czego zacząć, aby przygotować nasz rower po sezonie zimowym do letnich wypraw?

Co podczas otwarciu hubu podobało się najbardziej przybyłym na otwarcie mieszańcom?

Mieszkańcy z okazji otwarcia centrum mogli wziąć udział w konkursach, poradzić się specjalistów rowerowych, spróbować jazdy rowerem elektrycznym, a najmłodsi na edukacyjnej trasie mogli zapoznać się z przepisami ruchu drogowego. O atrakcjach przygotowanych dla mieszkańców powiedział Tomasz Kossowski.

Założeniem hubu, który znajduje się w centrum naszego miasta jest dogodny dojazd różnego rodzaju środkami lokomocji: busami, szynobusami, autobusami czy rowerami. Jeśli punkt ładowania samochodów i rowerów elektrycznych będzie cieszył się zainteresowaniem, w naszym mieście takie stacje powstaną także w przyszłości. Wartość projektu to koszt ok. 16 mln złotych, zaś dofinansowanie to blisko 11 mln zł.