Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak uzyskać wizę pracowniczą do USA?

Coraz więcej Polaków wyjeżdża z kraju w celu znalezienia pracy i rozpoczęcia nowego etapu w swoi życiu. Nie ma w tym nic dziwnego - w krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy czy Belgia, zarobki są znacznie wyższe. Wiele osób marzy o wyjeździe do Wielkiej Brytanii, jednak uzyskanie wizy pracowniczej jest nieco trudniejsze niż w innych krajach. Jak więc uzyskać wizę pracowniczą do USA?
  • 08.07.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uzyskać wizę pracowniczą do USA?

Znajdź pracę

Zanim zaczniemy ubiegać się o wizę pracownicza do USA, w zdecydowanej większości przypadków, musimy mieć już pracodawcę, który chce nas zatrudnić. Dlaczego? Przed rozpoczęciem pracy, obowiązkiem pracodawcy jest złożenie formularza I-129 w sprawie zatrudnienia danej osoby. Taki formularz musi zostać zatwierdzony przez USCIS, czyli Urząd Imigracyjny. Pracownik może zacząć ubiegać się o wizę dopiero w momencie, w którym pracodawca otrzyma informację o zatwierdzeniu formularza. Czas rozpatrywania sprawy może wynieść od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet i roku. 

Musimy pamiętać, że akceptacja formularza I-129, nie jest gwarancją przyznania wizy. Jej przyszły posiadacz musi spełnić kolejne wymagania, nałożone na ka każdą osobę przebywającą w Stanach przez prawo imigracyjne. 

Proces ubiegania się o wizę

Gdy formularz I-129 zostanie zatwierdzony, osoba starająca się o wizę powinna przejść do wypełniania formularza DS-160. Jest to standardowy wniosek wizowy, który bez problemu można złożyć online. Koniecznie jest również uiszczenie opłaty urzędowej, która wynosi 190 dolarów, a także umówienie się na rozmowę z konsulem. 

Spotkanie z urzędnikiem konsularnym jest już ostatnim etapem w procesie ubiegania się o wizę pracowniczą. Podczas tej rozmowy należy mieć przy sobie dokumenty - potwierdzenie opłat urzędowych oraz złożenia wniosku DS-160, paszport, zdjęcie, numer wydrukowany na zatwierdzonej petycji I-129, a także kopię formularza I-797. Przydatne mogą okazać się również dyplomy i certyfikaty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a także pisma od pracodawców. Spotkanie najczęściej przeprowadzane jest w języku polskim, jednak urzędnik może sprawdzić poziom znajomości języka angielskiego. Ponadto, urzędnik może zapytać również o pracę, dzieci, dom czy rodzinę. Nie jest to jednak rozmowa kwalifikacyjna i nie powinniśmy się stresować. 

Umówione spotkanie z urzędnikiem konsularnym nie jest gwarancją otrzymania wizy, warto więc pokazać się z jak najlepszej strony oraz dokonać wszelkich starań, by tą wizę otrzymać. 

Odbiór paszportu z wizą

Jeżeli po spotkaniu, urzędnik konsularny wyda decyzję o przyznaniu wizy, należy jedynie czekać na odbiór paszportu, do którego wkleja się ów dokument. Metodę odbioru dokumentu wybiera się na etapie wyznaczania terminu rozmowy z konsulem, warto więc wcześniej przemyśleć, jaka opcja będzie dla nas najwygodniejsza. 

Choć cały proces ubiegania się o wizę jest skomplikowany, jej otrzymanie wcale nie jest trudne. Wnioski rozpatrywane są negatywnie najczęściej w sytuacjach, w których osoba ubiegająca się pracowała nielegalnie na terenie USA czy posiadała kryminalną historię.

--- Artykuł sponsorowany ---