Twój e PIT – zagadnienia związane z COVID-19

  • 28.04.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Twój e PIT – zagadnienia związane z COVID-19
Rozliczenia podatkowe znane są od bardzo wielu lat. Co roku podatnicy mają obowiązek przygotować zeznanie o wysokości swoich przychodów, dochodów, o pobranych zaliczkach na podatek i uiszczać różnego rodzaju zobowiązania wobec organów skarbowych. Od 2019 ruszył program Twój e PIT, którego zasada polega na możliwości rozliczenia przy pomocy organów podatkowych, w tym w szczególności Krajowej Administracji Skarbowej. w 2020 roku światem wstrząsnęła jednak pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19), która miała konkretne skutki finansowe i poważnie wpłynęła również na sferę podatków. Na całym świecie ruszyły specjalne programy pomocowe i rządowe rodzaje wsparcia – w Polsce zostały one nazwane tarczami antykryzysowymi. Obecnie rozliczając ten pierwszy epidemiczny rok podatnicy pierwszy raz mierzą się z pytaniami, na które nigdy wcześniej nikt nie musiał odpowiadać. Warto pomóc im w tej drodze. Odpowiadając na najpopularniejsze pytania dotyczące COVID – 19 w rozliczeniu Twój e PIT.

Bon turystyczny, a Twój e PIT

W ramach planu ratowania branży turystycznej oraz wsparcia finansowego polskich rodzin rząd zdecydował o emisji tak zwanych bonów turystycznych, czyli elektronicznych bonów do wykorzystania na wyjazdy. Czy otrzymany w 2020 roku bon turystyczny (o wartości 500 zł) należy wykazywać w Twój e PIT?

Nie. Tak zwany bon turystyczny nie jest opodatkowany, a co za tym idzie nie wykazuje się go w deklaracji PIT za 2020. Niezależnie od tego czy przygotowywana jest ona w formie tradycyjnej (papierowej) czy elektronicznej (takiej jak PIT online czy Twój e PIT).

Tarcze antykryzysowe i świadczenia postojowe, a Twój e PIT

Jednym z podstawowych narzędzi wsparcia dla osób prowadzących małe działalności gospodarcze w ramach tarcz antykryzysowych były tak zwane świadczenia postojowe. Czyli środki przekazywane w ramach przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanej COVID-19. Czy takie świadczenia należy wykazywać w Twój e PIT?

Nie. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów pomocy ustawodawca zdecydował, że świadczenia postojowe są zwolnione z opodatkowania. Dlatego nie trzeba ich wykazywać w PIT 2020 (zarówno tradycyjnie, w e-deklaracji jak i Twój e PIT).

e pit online 2020

Rolnicy i zasiłki w trakcie kwarantanny i COVID -19

Podobnie jak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, przez epidemię COVID-19 ucierpieli rolnicy. Jeżeli w trakcie epidemii otrzymali wsparcie mogą zastanawiać się jak je rozliczyć. Typowym przypadkiem jest np. konieczność przebywania na kwarantannie w związku z COVID-19, i otrzymany z tego tytułu zasiłek. Czy taki rolnik ubezpieczony w KRUS musi wykazać i opodatkować taki przychód (z zasiłku za czas kwarantanny)?

Nie. Z zasady tego rodzaju zasiłki nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A co za tym idzie nie należy wykazywać ich w PIT za 2020 (i wpisywać w ramach PIT online czy Twój e PIT).

Świadczenia z tarcz antykryzysowych, a koszty

Część osób prowadzących działalność gospodarczą pobrało świadczenia postojowe, po to, żeby spłacić różnego rodzaju długi. Ponieważ otrzymali świadczenia tytułem darmym mogą zastanawiać się czy na przykład pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością (z tych środków) może zostać uwzględnione jako wydatki w kosztach uzyskania przychodu.

Ustawodawca odpowiada - tak. Wydatki opłacane ze świadczenia postojowego zasadniczo można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że nie zostały wpisane do negatywnego katalogu kosztów podatkowych (art. 23 ustawy o PIT).


 


 


 

Grupa Tipmedia
Zobacz także
Materiał Partnera
Podziel się: