Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Twój e PIT – zagadnienia związane z COVID-19

Rozliczenia podatkowe znane są od bardzo wielu lat. Co roku podatnicy mają obowiązek przygotować zeznanie o wysokości swoich przychodów, dochodów, o pobranych zaliczkach na podatek i uiszczać różnego rodzaju zobowiązania wobec organów skarbowych. Od 2019 ruszył program Twój e PIT, którego zasada polega na możliwości rozliczenia przy pomocy organów podatkowych, w tym w szczególności Krajowej Administracji Skarbowej. w 2020 roku światem wstrząsnęła jednak pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19), która miała konkretne skutki finansowe i poważnie wpłynęła również na sferę podatków. Na całym świecie ruszyły specjalne programy pomocowe i rządowe rodzaje wsparcia – w Polsce zostały one nazwane tarczami antykryzysowymi. Obecnie rozliczając ten pierwszy epidemiczny rok podatnicy pierwszy raz mierzą się z pytaniami, na które nigdy wcześniej nikt nie musiał odpowiadać. Warto pomóc im w tej drodze. Odpowiadając na najpopularniejsze pytania dotyczące COVID – 19 w rozliczeniu Twój e PIT.
  • 28.04.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Twój e PIT – zagadnienia związane z COVID-19

Bon turystyczny, a Twój e PIT

W ramach planu ratowania branży turystycznej oraz wsparcia finansowego polskich rodzin rząd zdecydował o emisji tak zwanych bonów turystycznych, czyli elektronicznych bonów do wykorzystania na wyjazdy. Czy otrzymany w 2020 roku bon turystyczny (o wartości 500 zł) należy wykazywać w Twój e PIT?

Nie. Tak zwany bon turystyczny nie jest opodatkowany, a co za tym idzie nie wykazuje się go w deklaracji PIT za 2020. Niezależnie od tego czy przygotowywana jest ona w formie tradycyjnej (papierowej) czy elektronicznej (takiej jak PIT online czy Twój e PIT).

Tarcze antykryzysowe i świadczenia postojowe, a Twój e PIT

Jednym z podstawowych narzędzi wsparcia dla osób prowadzących małe działalności gospodarcze w ramach tarcz antykryzysowych były tak zwane świadczenia postojowe. Czyli środki przekazywane w ramach przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanej COVID-19. Czy takie świadczenia należy wykazywać w Twój e PIT?

Nie. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów pomocy ustawodawca zdecydował, że świadczenia postojowe są zwolnione z opodatkowania. Dlatego nie trzeba ich wykazywać w PIT 2020 (zarówno tradycyjnie, w e-deklaracji jak i Twój e PIT).

e pit online 2020

Rolnicy i zasiłki w trakcie kwarantanny i COVID -19

Podobnie jak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, przez epidemię COVID-19 ucierpieli rolnicy. Jeżeli w trakcie epidemii otrzymali wsparcie mogą zastanawiać się jak je rozliczyć. Typowym przypadkiem jest np. konieczność przebywania na kwarantannie w związku z COVID-19, i otrzymany z tego tytułu zasiłek. Czy taki rolnik ubezpieczony w KRUS musi wykazać i opodatkować taki przychód (z zasiłku za czas kwarantanny)?

Nie. Z zasady tego rodzaju zasiłki nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A co za tym idzie nie należy wykazywać ich w PIT za 2020 (i wpisywać w ramach PIT online czy Twój e PIT).

Świadczenia z tarcz antykryzysowych, a koszty

Część osób prowadzących działalność gospodarczą pobrało świadczenia postojowe, po to, żeby spłacić różnego rodzaju długi. Ponieważ otrzymali świadczenia tytułem darmym mogą zastanawiać się czy na przykład pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością (z tych środków) może zostać uwzględnione jako wydatki w kosztach uzyskania przychodu.

Ustawodawca odpowiada - tak. Wydatki opłacane ze świadczenia postojowego zasadniczo można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że nie zostały wpisane do negatywnego katalogu kosztów podatkowych (art. 23 ustawy o PIT).


 


 


 

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole