Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Malowanie i czyszczenie dachów – dlaczego jest tak ważne?

Każdy dach wymaga regularnego odnawiania powłoki blacharskiej. Dzięki podejmowaniu działań konserwatorskich zachowuje swoje funkcje termoizolacyjne oraz ochronne. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo oraz pełną szczelność przed przeciekaniem. Uszkodzenia w warstwach zewnętrznych powodują dalszą degradację tworzywa, znacznie obniżając żywotność pokrycia dachowego.
  • 09.12.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Malowanie i czyszczenie dachów – dlaczego jest tak ważne?

Jak wyczyścić dach?

Czyszczenie i mycie dachu w Krakowie stanowi pierwszy etap konserwacji. Przeważnie prace rozpoczynają się od usunięcia kurzu i lekkich zabrudzeń przy pomocy wody pod ciśnieniem. Następnie można zastosować odpowiednie środki zapobiegające rozwijaniu się mikroorganizmów. Zielony nalot, pleśń i grzyby wpływają negatywnie nie tylko na elementy konstrukcyjne dachu, ale także są niekorzystne dla zdrowia.

Trudniejsze zabrudzenia, np. powstałe w wyniku osadzania się smoły i innych pozostałości po spalaniu, należy usunąć przy pomocy dedykowanych substancji chemicznych. Zabieg wykonywany jest przy pomocy miękkich szczotek, które nie zarysują i uszkodzą dachówki. Metoda, dobór dyszy, poziomu ciśnienia oraz preparatów powinny zostać dobrane nie tylko do rodzaju zabrudzenia, ale także typu blachodachówki. Najlepszą skuteczność ma cykliczne mycie dachu. Silne zabrudzenia oraz duża ilość porostów mogą być wyjątkowo trudne do usunięcia. Czyszczenie to najlepszy sposób na przygotowanie pokrycia przed dalszą konserwacją pod postacią malowania oraz impregnacji.

Malowanie dachu – o czym należy pamiętać?

Malowanie dachu w Krakowie stanowi jedną z podstawowych metod ochrony przed ptasymi odchodami. Jak wiemy w Krakowie problem z gołebiami ma bardzo dużo ossób. Kolejnym etapem świadomej i kompleksowej konserwacji pokrycia jest malowanie i impregnacja. Nałożenie nowej warstwy emulsji malarskiej powinno nastąpić po skrupulatnym oczyszczeniu blachy. Zabiegi te pozwalają na znaczne przedłużenie żywotności konstrukcji, pozwalając uniknąć przedwczesnej wymiany, która wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów.

Podejmując decyzję o malowaniu, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich farb dekarskich. Nie wszystkie nadają się bowiem do malowania każdej na wierzchni. Dodatkowo konieczne jest uwzględnienie warunków atmosferycznych. Emulsja pozwoli zabezpieczyć tworzywo przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zmianami temperatury oraz działalnością mikroorganizmów.

W zależności od wybranego produktu może zaistnieć konieczność wcześniejszego zagruntowania powierzchni. Jednocześnie malowanie nie powinno odbywać się, jeśli na zewnątrz jest zbyt zimno lub ciepło. Niskie temperatury utrudniają wysychanie farby, natomiast upały powodują zbyt szybki schnięcie, co może skutkować powstaniem nietrwałej powłoki.

Na czym polega impregnacja dachów?

Impregnacja stanowi dodatkową warstwę ochronną dachu, który pozostaje szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych. Aby prawidłowo spełniać swoją rolę, powinien chronić przed deszczem i przeciekaniem. Dodatkowo musi zapewniać odpowiedni poziom termoizolacji. Impregnaty chronią m.in. przed:

  • działaniem wilgoci,
  • mrozem,
  • promieniowaniem słonecznym,
  • rozwojem mikroorganizmów,
  • kwaśnymi deszczami,
  • zanieczyszczeniami odzwierzęcymi.

Dodatkowo impregnacja hydrofobowa pozwala na skuteczne odświeżenie koloru oraz zapobiega przed przedwczesnym blaknięciem emalii. Stanowi zatem ważny element dbałości o estetykę zewnętrzną nieruchomości. Dodatkowo dachówka zyskuje efektowną błyszczącą powłokę o właściwościach samoczyszczących. Preparat może zostać nałożony wałkiem lub opryskiwaczem niskociśnieniowym. Podczas nakładania środka najlepiej sprawdza się przy tym metoda mokre na mokre.

--- Artykuł sponsorowany ---