Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Rynek pracy w Polsce - dobra sytuacja, ale nie do końca. Dlaczego?

Kto by w latach 90. przypuszczał, że obecnie bezrobocie będzie tak niskie? Wtedy przecież szybowało do góry i nie chciało spaść, a były takie regiony, gdzie większość ludzi nie mogła podjąć zatrudnienia. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ale nie jest różowo, co pokazują nieobsadzone miejsca pracy, które czekają na wykwalifikowanych pracowników. Z czego to wynika?
  • 12.07.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rynek pracy w Polsce - dobra sytuacja, ale nie do końca. Dlaczego?

Dzisiejszy rynek pracy - jakie są jego największe bolączki?

Obecnie, patrząc z perspektywy całego kraju, można orzec, że czasy bezrobocia minęły. Oczywiście, co region, to trochę inaczej, lecz całościowy obraz jest taki, że w większości miejsc nie przekracza ono 5%. Niestety, nie jest jednak tak różowo, bo jednocześnie rośnie deficyt wykwalifikowanej siły roboczej. Ma to dość negatywne skutki, jakie objawiają się brakiem rąk do pracy. Ci, co mogliby podjąć takie zatrudnienie, nie mają odpowiednich kwalifikacji. I koło się zamyka. Na szczęście dzięki takim serwisom jak pl.jobsora.com oni również znajdują pracę odpowiadającej ich wykształceniu oraz doświadczeniu. 

Jak jednak to możliwe, że brakuje rąk do pracy w niektórych branżach? 

Pierwsze, co przychodzi na myśl to oczywiście ogromna skala emigracji zarobkowej do bogatszych krajów Europy Zachodniej. Niektórzy wyjechali “na chwilę”, by zarobić i te środki przeznaczyć na inne cele - już w Polsce. Znaczna część jednak pozostała na dłużej, zwłaszcza ci, którzy zaadoptowali się do nowych warunków, osiągając ekonomiczny sukces. Tacy pracownicy wspierają teraz gospodarki innych krajów. 

Czy to się może zmienić? Czy nie ma szans, aby ich odzyskać? Tylko pod jednym warunkiem - kiedy siła nabywcza naszego kraju zrówna się względem najbogatszych państw Europy, czyli Niemiec, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. To niestety perspektywa bardzo odległa. 

Co dalej? Czy grozi nam rozwarstwienie na rynku pracy?

W perspektywie kilku najbliższych lat niewiele się zmieni, bo w dalszym ciągu będzie brakowało specjalistów w różnych dziedzinach. Deficytowi będą młodzi, dobrze wykształceni obywatele, którzy z racji tego, że doskonale znają języki obce, wyjadą za granicę. Na drugim biegunie zostaną zaś ci, co nie mają wykształcenia, więc z tego powodu mogą wykonywać jedynie proste zadania. Przeważnie takie osoby nie są też chętne do zmiany miejsca zamieszkania. Nie można też wykluczyć, że i oni - nawet jak będą mogli podjąć zatrudnienie - postarają się o to, aby pozostać w domu, licząc na pomoc rządową. 

Jak więc widzimy, rynek pracy cierpi na swoistą schizofrenię, gdzie z jednej strony jest dobrze, a nawet bardzo dobrze, lecz z drugiej - funkcjonują tu pewne schematy, które ciężko będzie wyeliminować w najbliższych latach. Nie ma co jednak panikować ani się martwić, bo każdy europejski rynek zmaga się z takimi samymi bądź podobnymi komplikacjami.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole