Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 września 2023 02:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:

To musisz wiedzieć przed zakupem samochodu z drugiej ręki! 5 praktycznych porad

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, musisz wiedzieć, co dokładnie sprawdzić oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby była to dobra decyzja. Przygotuj sobie plan, który sprawi, że niczego nie pominiesz. Zapoznaj się z pięcioma praktycznymi poradami dotyczącymi zakupu samochodu, aby przekonać się, na co musisz zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu będziesz dobrze przygotowany do takiej decyzji.
  • 17.08.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
To musisz wiedzieć przed zakupem samochodu z drugiej ręki! 5 praktycznych porad

1.    Ustal budżet i zapoznaj się z dostępnymi ofertami

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego samochodu ustal budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten cel. W ten sposób zawęzisz zakres poszukiwań. Jeśli poszukujesz samochodu używanego, to przede wszystkim sprawdź oferty dostępne w Internecie. Na wielu serwisach znajdziesz anonse o sprzedaży aut z drugiej ręki. Warto je zapisywać, aby później można było do nich wrócić.

Dobrze napisane ogłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat samochodu. Dzięki nim będziesz mógł wstępnie ocenić, czy konkretne auto jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami. W takim ogłoszeniu powinien znajdować się numer telefonu sprzedawcy, aby można było się z nim szybko i bezproblemowo skontaktować.

2.    Sprawdź stan techniczny auta przed jego zakupem

Zastanawiasz się, jak sprawdzić auto przed zakupem? Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli Ci ocenić, czy sprzedawca przedstawił wszystkie informacje na temat auta, a przede wszystkim jego stanu technicznego. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest skorzystanie z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim osobom, które planują kupić droższe auto. ASO dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwala na przeprowadzenie szczegółowych oględzin. Pracownicy stacji mają dostęp do pełnej historii serwisowej, która jest bardzo pomocna przy ocenie stanu technicznego.

Innym sposobem jest także odwiedzenie niezależnego serwisu samochodowego. Wizyta w takim miejscu jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku ASO. Dlatego to rozwiązanie jest skierowane głównie do osób kupujących nieco tańsze auta. Warto wybrać zaufany warsztat, w którym pracują doświadczeni mechanicy.

Możesz również skorzystać z pomocy niezależnego doradcy samochodowego. Za odpowiednią opłatą przeprowadzi on kompleksowe oględziny pojazdu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że z usługi specjalisty można skorzystać także zdalnie. Wtedy przesyła on raport wraz z dokumentacją fotograficzną.

3.    Ustal numer VIN samochodu

Numer nadwozia VIN to bardzo cenna informacja dla kupującego samochód. Jeśli w ogłoszeniu nie widnieje informacja na ten temat, to skontaktuj się ze sprzedającym i poproś o jego udostępnienie. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć VIN w dokumentach lub w samochodzie? Jeśli tak, to zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/gdzie-znajde-numer-vin-samochodu.

Numer nadwozia dostarczy Ci wielu cennych danych na temat samochodu. Jest on potrzebny, jeśli chcesz sprawdzić dokładną historię auta, które zamierzasz kupić. 

4.    Zweryfikuj historię pojazdu

Najlepszym sposobem na to, aby sprawdzić historię pojazdu, który planujesz kupić, jest skorzystanie z usługi Historia Pojazdu. Jest ona darmowa i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest przeznaczona zarówno dla osób planujących zakup samochodu osobowego, jak i motocykla oraz każdego innego rodzaju pojazdu. Jak sprawdzić historię za pomocą wspomnianej strony? Wystarczy, że przygotujesz:

  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny,
  • datę pierwszej rejestracji.

Więcej ciekawych informacji na temat sprawdzania historii pojazdu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-historie-pojazdu.

5. Zadbaj o formalności

Jeśli kupujesz auto od sprzedawcy, który jest osobą fizyczną, musicie zawrzeć umowę kupna-sprzedaży. Należy sporządzić dwa egzemplarze, po jednym dla każdej ze stron. W dokumencie muszą znajdować się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sprzedawcy oraz kupującego, a także pojazdu będącego przedmiotem transakcji.

Pamiętaj! Sprzedawca musi przekazać Ci wszystkie niezbędne dokumenty związane z autem, które kupujesz. Potrzebujesz przede wszystkim dowodu rejestracyjnego, a także ważnej polisy OC.

Po zakupie samochodu musisz go zarejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji. Obecnie nie ma obowiązku zmiany numeru rejestracyjnego, gdyż nowy właściciel może jeździć na dotychczasowych tablicach. Niezbędna jest jednak wymiana dowodu. Nie możesz także zapomnieć o ubezpieczeniu OC. Do chwili wygaśnięcia obowiązującej polisy, możesz bez przeszkód z niej korzystać. Wskazane jest poinformowanie o tym fakcie ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że w takim przypadku OC nie odnowi się automatycznie, dlatego będziesz musiał kupić nową polisę, gdy obecna się zakończy.

Zakup samochodu to poważna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Jeśli zadbasz o to, aby dokładnie sprawdzić historię pojazdu oraz jego stan techniczny, unikniesz rozczarowania. Zadbaj także o dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności, aby móc legalnie poruszać się autem po drogach.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii