Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 13:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Wystartowali

W dn. 28.08 – 31.08, czyli od dzisiaj do soboty przez malownicze tereny naszego regionu prowadzi się XXXII Czteroetapowy Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Uroczyste Otwarcie Biegu odbyło się dzisiaj (28.08) przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej w Zamościu. W inauguracji Biegu uczestniczyli zaproszeni goście: władze Miasta Zamość, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, "Dzieci Zamojszczyzny", czyli mieszkańcy Zamojszczyzny, którzy podczas okresu II wojny światowej zostali objęci przymusowymi wysiedleniami.
Wystartowali

Podczas otwarcia przy pomniku „Dzieci Zamojszczyzny” odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów upamiętniając tragiczne losy historii naszego regionu. Przybyłych na bieg zawodników, a wiec biegaczy, rolkarzy, osoby niedowidzące i niewidome oraz osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbikeach powitał Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, który dokonał otwarcia biegu. O idei wydarzenia powiedział redaktor Janusz Kawałko, inicjator i pomysłodawca Czteroetapowego Biegu Pokoju Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.

POSŁUCHAJ

O martyrologii wydarzeń okresu II wojny światowej wszystkim obecnym przypomniał Julian Grudzień, prezes Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.

POSŁUCHAJ

Podczas wojny celem okupantów było wysiedlenie polskiej ludności i zajęcie terenu.
POSŁUCHAJ

Julian Grudzień jako "Dziecko Zamojszczyzny" dotkliwe przeżył wydarzenia okresu wojny ponieważ jako dziecko stracił ojca.
POSŁUCHAJ

Zdaniem Juliana Grudnia Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest szczególnym biegiem, ponieważ przypomina o wydarzeniach historycznych, o których zawsze należy pamiętać. Kiedyś ofiarami wojny były "Dzieci Zamojszczyzny", a dziś bohaterami są zawodnicy, którzy poprzez bieg upamiętniają te osoby.
POSŁUCHAJ

Dzisiaj (28.08) na linii startu Rynku Wielkiego stanęli zawodnicy którzy udali się w kierunku Zwierzyńca .Pokonują oni następujące miejscowości tj. - Płoskie - Zawada- Kąty - Niedzieliska - Brody Duże - Brody Małe - Żurawnica – Zwierzyniec. O przygotowaniach do biegu powiedział zawodnik startujący na handbiku.
POSŁUCHAJ

Biegacz, który do Zamościa przyjechał z zagranicy przyznał ,że trudnością nie są kilometry, a upalna pogoda.
POSŁUCHAJ

Na bieg przyjechał także zawodnik, który regularnie bierze udział w maratonach.
POSŁUCHAJ

W czwartek (29.08) zawodnicy pokonają takie miejscowości jak: Kosobudy – Obrocz – Guciów- Bondyrz – Kaczórki, skąd meta poprowadzi do Krasnobrodu (29 km). Trzeciego dnia w piątek (30.08) zawodnicy wezmą udział w półmaratonie z Zamościa do Skierbieszowa, a trasa poprowadzi przez zamojskie ulice Dzieci Zamojszczyzny i Aleje 1 Maja, a następnie biegacze pokonają Borowinę Sitaniecką i Dębowiec i Zrąb i spotkają się na mecie w Skierbieszowie. Ostatni IV etap odbędzie się w sobotę (31.08) i będzie to Kryterium Uliczne im. Lucjana Ksykiewicza na dystansie 15 km. Zawodnicy pokonają pętle ulicami Zamościa. Bieg zakończy dekoracja zawodników, którą tradycyjnie odbędzie się na zamojskim Rynku Wielkim.

Bieg odbywa się przy ograniczonym ruchu drogowym, dlatego organizatorzy apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drogach, szczególnie na zawodników poruszających się na wózkach.


 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A