Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • „Biblioteka jest wśród nas” - GOK w Suścu
  • „Biblioteka jest wśród nas” - GOK w Suścu
Reklama Menstyl

Skrzynie wianne w Tarnogrodzie

W budynku dawnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie odbył się (05.01) wykład o skrzyniach wiannych zorganizowany przez Stowarzyszenie Terra Tarnogrodensis.
Skrzynie wianne w Tarnogrodzie

Autor: fot. Terra Tarnogrodensis

Jest to stowarzyszenie, które powstało w ubiegłym roku i zajmuje się ocalaniem historii od zapomnienia – tłumaczy prezes Albert Gleń:

POSŁUCHAJ

Wykład poprowadziła Maria Działo, historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską zatytułowaną ‘Skrzynie i kufry wianne na ziemi biłgorajskiej. Antropologiczne studium przedmiotu’. W rozmowie tłumaczyła, czym te skrzynie się charakteryzowały:

POSŁUCHAJ

 Ponadto zostały omówione techniki wykonania skrzyń, wyposażenie, napisy na skrzyniach, a także największe ośrodki skrzyniarskie na południowej Lubelszczyźnie w XIX i pierwszej połowie XX wieku w tym m.in. ośrodek skrzyniarski w Tarnogrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

STT 06.01.2020 16:38
Zachęcamy do przesyłania zdjęć "swoich" skrzyń wiannych w celu określenia ich datacji i wykonawcy. Adres e-mail stt.tarnogrod(małpa)gmail.com. Więcej o stowarzyszeniu na stronie www.stt.tarnogrod.org

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo dobry pomysł. Ja z pewnością chętnie posłucham. Pozdrowienia dla ks. Mateusza i całej redakcji KRZ!Data dodania komentarza: 21.12.2025, 16:31Źródło komentarza: Rekolekcje adwentowe "ostatniej szansy" 2025Autor komentarza: Krystyna PiotrowskaTreść komentarza: Maja jesteś wielka❤️moja, tak trzymajData dodania komentarza: 9.12.2025, 10:39Źródło komentarza: Maja PiotrowskaAutor komentarza: Prezes ZamToP-u K.M.Treść komentarza: ZamToP idzie dalej z pomysłem ochrony ptaków w zimie w miastach regionu. Proponujemy ( poprzez wysłanie pism do UM) aby w parkach miejskich zainstalować stojące, duże karmniki. Spacerowicze (a szczególnie dzieci) będą mogli przynieść i złożyć tam karmę , jabłka, orzechy, słoninkę. Będzie to czysta edukacja- czynna ochrona przyrody. Daj Bóg aby to był zwyczaj młodego pokolenia odwiedzającego park w zimie. Służby miejskie także mogą uzupełniać takie puste karmniki.Data dodania komentarza: 8.12.2025, 23:38Źródło komentarza: Akcja Karmnik organizowana przez Zamojskie Towarzystwo PrzyrodniczeAutor komentarza: SłuchaczTreść komentarza: Daj Boże więcej tak młodych organistów z takim wyczuciem sprawy jak Pani KarolinaData dodania komentarza: 22.11.2025, 17:57Źródło komentarza: Karolina SokółAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Moja ulubiona audycja w nowej odsłonie powraca, bardzo dobra wiadomość! Słucham zawsze jak tylko mam możliwość w radiu, ale kiedy nie mogę to lubię odsłuchiwać audycję na waszej stronie. PozdrawiamData dodania komentarza: 26.10.2025, 22:47Źródło komentarza: Audycja pielgrzymkowa wraca na antenę Katolickiego Radia ZamośćAutor komentarza: Halina KwiatkowskaTreść komentarza: Gratulacje dla naszych nauczycieli z Przedszkola w Kalinowicach. Jestem dumna i dziękuję za waszą pracę i zaangażowanie.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 14:53Źródło komentarza: Tydzień chleba i produktów zbożowych w przedszkolu w Kalinowicach (Gmina Zamość)