Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 05:30
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Ziemi Lubaczowskiej

W dniach 18.02.-19.02.2020r. na Podkarpaciu w powiecie lubaczowskim po raz pierwszy obradować będzie wyjazdowa Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Ziemi Lubaczowskiej
Autor: Teresa Pamuła

Główne tematy które zostaną podjęte, są ważne dla podkarpackich rolników : Rolniczy handel detaliczny (RDH) – jako szansa rozwoju małych gospodarstw, skuteczność działań w walce z ASF oraz rozwój rolnictwa na obszarach górskich.
Członkowie komisji w pierwszym dniu odwiedzą kilka gospodarstw i porozmawiają o ich sukcesach i problemach.
W obradach parlamentarzystów uczestniczyć będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Członkiem Sejmowej Komisji Rolnictwa jest poseł na sejm RP Teresa Pamuła, której wniosek o wyjazdowe posiedzenie został uwzględniony w planie pracy komisji.

Posiedzenie rozpocznie się w dniu 18 lutego od wizytacji gospodarstw na terenie powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego. Parlamentarzyści będą mogli poznać funkcjonowanie Spółdzielni Producentów Zbóż i Rzepaku „Farmer” w Wietlinie, odwiedzą firmę VeggeFresh Sp. z o.o., która jest producentem i dystrybutorem warzyw, zapoznają się także z działalnością Kresowej Osady, jako ośrodka aktywującego okolicznych rolników do działań związanych z przetwórstwem własnych produktów i RHD.

Komisja pojedzie też do gminy Narol, gdzie odbędzie się wizytacja gospodarstwa Marka Pudełko, który zajmuje się chowem trzody chlewnej i skutecznie zabezpieczył swoje gospodarstwo przed ASF. Jest też rolnikiem, który sięgnął po środki unijne z programu na inwestycje w ramach RHD. W niewielkiej przetwórni prowadzi wyrób wędlin – dzięki unijnym środkom powiększy działalność rozbudowując i unowocześniając budynki i wyposażając je w nowoczesny sprzęt.
Komisja pozna też działalność Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Różanieckiej.

Następnego dnia o godz. 9.00 w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbędzie się posiedzenie Komisji. Jego głównymi tematami będą Rolniczy handel detaliczny (RDH) – jako szansa rozwoju małych gospodarstw i zdrowsza żywność dla konsumentów, wsparcie przetwórstwa oraz działania i ich skuteczność w walce z ASF.

Obok Ministra Ardanowskiego gośćmi będą również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes ARiMR Tomasz Nowakowski, Mirosław Weltz – z-ca Naczelnego Lekarza Weterynarii, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek. Grażyna Zagrobelna – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych, samorządowcy powiatu jarosławskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego.
Zaproszenie na posiedzenie komisji otrzymał też Wojewoda i Marszałek Województwa Lubelskiego.

Teresa Pamuła jest przekonana, że spotkanie będzie korzystne dla wszystkich: „Uważam że wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa ma duże znaczenie. Członkowie komisji będą mieli szansę lepiej poznać specyfikę regionu Podkarpacia, w kontekście omawianej tematyki, a rolnicy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządów, otrzymają okazję do przedstawienia problemów i zadania pytań. Gospodarstwa, które odwiedzimy, nie są wybrane przypadkowo. Myślę że Podkarpacie dobrze się rozwija i warto pokazywać na zewnątrz nasze osiągnięcia.
Takimi osiągnięciami może pochwalić się np. młody gospodarz z gminy Narol – który pokazał że warto sięgać po unijne pieniądze by rozwijać gospodarstwo. Udowodnił też, że dzisiaj rolnik ma możliwości rozwinięcia dodatkowej działalności, tak by gospodarstwo stawało się dochodowe. Z kolei Kresowa Osada jest świetnym przykładem jak można zaktywizować tereny mało uprzemysłowione – tak by zarabiać, dawać pracę a jednocześnie promować region i istniejące tu gospodarstwa, mobilizować rolników do produkcji i sprzedaży zdrowej żywności. A przecież na zdrowej i smacznej żywności nam wszystkim zależy.

Posiedzenie będzie otwarte dla przedstawicieli mediów. Dziennikarze także będą mogli wziąć udział w planowanych wizytacjach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A