Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

Wakacyjne treningi z kolarstwa - nabór do sekcji!

Trening w grupie, trening specjalistyczny (za samochodem), jazda bez hamulców, jazda na kole, czy jazda łokieć do łokcia to terminologia łącząca osoby uprawiające kolarstwo.
Wakacyjne treningi z kolarstwa - nabór do sekcji!

Autor: KS Agros Zamość

Każdemu z nas kolarstwo kojarzy się z rowerem na cienkich oponach i osobą jadącą na rowerze ubraną w jaskrawą odzież i kask. Kolarstwo jako dyscyplina do trenowania jest trudna i wymaga od zawodników dużej odwagi, chociażby ze względu na zawrotne prędkości jakie podczas jazdy osiągają kolarze. Kolarstwo jednak jest widowiskowym sportem, a to za sprawą prestiżowych wyścigów, które odbywają się w Polsce i za granicą.

Do słynnych wieloetapówek należy trójka kolarska: Tour de France, Giro D’Italia oraz La Vuelta a España. Do renomowanego wyścigu, który co roku organizowany jest w Polsce należy wieloetapowy Tour de Pologne, a całkowita długość trasy wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa. Co roku meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. W tym roku jeden z etapów poprowadzi przez Zamość. Wyścig słynie z nazwisk najlepszych kolarzy z całego świata. W peletonie startowali znani reprezentanci Polski m.in..: Cezary Zamana, Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka, którzy sprawili, ze wyścig ten chętnie oglądany jest przez Polaków. Te nazwiska zna każdy Polak interesujący się wyścigami kolarskimi. Z Michałem Kwiatkowski czy Rafałem Majką ścigał się także Adrian Frańczuk. reprezentant Agrosu Zamość, syn obecnego trenera kolarstwa Agrosu.

To właśnie tu w Zamościu Adrian nabył technikę - jak prawidłowo poruszać się w peletonie. Kolarskie doświadczenie w jeździe po szosie zawodnik zdobył w klubie, trenując najpierw pod okiem jednego z klubowych trenerów., ale znaczące wyniki w świecie sportu kolarz zaczął zdobywać trenując pod okiem własnego ojca Stanisława Frańczuka, który zdecydował się być jego indywidualnym trenerem. W drodze po sukces sportowy wspólnie przemierzyli tysiące kilometrów po szosie.

Adrian Frańczuk brał udział m.in. w Mistrzostwach Polski, w Pucharze Świata czy w wyścigu międzynarodowym Białystok-Grodno. Adrian ścigał się z najlepszymi zawodnikami, a o jago osiągnięciach stanowi fakt, że w tyle pozostawali znani nam wszyscy Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka. Niestety syn zamojskiego trenera zakończył swoją karierę sportową po wypadku i wyjechał za granicę.

W kolarstwie pozostał jego ojciec Stanisław Frańczuk ,który z pasji do kolarstwa rozpoczął współpracę z Agrosem. Do dzisiaj prowadzi zajęcia dla zawodników, którzy lubią szybką jazdę po szosie.

POSŁUCHAJ

Kolarstwo to sport adresowany zarówno do dziewcząt jak i chłopców. Cały sprzęt sportowy, a wiec rowery oraz odzież zapewnia KS Agros Zamość.

POSŁUCHAJ

Stanisław Frańczuk dodał, że na rynku dostępnych jest wiele rowerów, które dzięki technicznym rozwiązaniom umożliwiają z awodnikom lepsze osiągi.

POSŁUCHAJ

Sekcja Agrosu prowadzona jest w Zamościu, gdzie trenują chłopcy, ale zajęcia odbywają się także w Biłgoraju. Tam pod okiem Joanny Wasilewskiej trenują nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta. Po jakich drogach jeżdżą kolarze przygotowując się do zawodów?

POSŁUCHAJ

Kolarze na treningu pokonują dziesiątki kilometrów. W młodszych grupach podczas zajęć obecny jest zawsze trener, który wspólnie z grupą przemierza kilometry po szosie.

POSŁUCHAJ

W jakim wilku najlepiej rozpocząć przygodę z kolarstwem?

POSŁUCHAJ

Chęć i szczupła sylwetka to wyznaczniki sukcesu sportowego.

POSŁUCHAJ

Terminem określającym dopracowanie formy jest przepalenie nogi. Bowiem na treningach doskonalona jest technika jazdy. Kolarze nie używają hamulców ponieważ jadąc muszą uważać na kolarzy jadących w tyle.

POSŁUCHAJ

Kolarstwo to sport ekstremalny. Zawodnicy osiągają zawrotne prędkości, które na liczniku sięgają nawet 100 km/h.

POSŁUCHAJ

Co w Zamościu mogłoby przyczynić się do lepszych wyników zawodników? Przede wszystkim, gdyby kolarze mieli odpowiednią bazę do trenowania byliby w stanie poprawić swoje dotychczasowe życiówki. Co prawda kilka lat temu były plany budowy toru kolarskiego, ale niestety pomysł o polepszeniu warunków nie został zrealizowany ze względu na brak środków finansowych. Pomimo braku odpowiedniej bazy sportowej, wśród reprezentantów zamojskiego Agrosu są zawodnicy, którzy dobrze rokują na przyszłość.

POSŁUCHAJ

Stanisław Frańczuk dodał, że dzieci, które na co dzień uprawiają sport osiągają lepsze wyniki szkolne.

POSŁUCHAJ

Na zajęcia z kolarstwa może dołączyć każdy. Najważniejsze jest zaangażowanie i chęć współpracy z trenerem.

POSŁUCHAJ

W KS Agros Zamość można trenować lekko atletykę, łucznictwo, zapasy, sumo, podnoszeniu ciężarów i kolarstwo. Ci którzy chcieliby spróbować swoich sił w sporcie mogą uczęszczać na wakacyjne treningi. Zapisy do klubu prowadzone są pod nr tel. 84 638 66 79.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze