Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Wzory ludowe naszym dziedzictwem kulturowym

Taki projekt realizuje Stowarzyszenie Alternatywy w Suścu
Wzory ludowe naszym dziedzictwem kulturowym

Autor: Łukasz Kot

Stowarzyszenie Alternatywy w Suścu realizuje projekt ,,Wzory ludowe naszym dziedzictwem kulturowym". Spotkanie w którym uczestniczyły członkowie Zespołów Śpiewaczych, Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego odbyło się (18 listopada) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu. Celem projektu jest kultywowanie tradycji wraz z zachowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego i promocji naszego regionu poprzez poznanie wzornictwa ludowego używanego na strojach - podkreśla Joanna Kowalczuk – Dyrektor GOK Susiec oraz członek Stowarzyszenia Alternatywy.

POSŁUCHAJ

W ramach projektu odbyły się trzy wykłady: Beaty Bitner - adiunkta Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie pt. ,,Bogactwo i różnorodność kulturowa w strojach regionu tomaszowskiego", dr hab. Marioli Tymochowicz z Instytut Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, pt. ,,Tradycyjne wzory z Lubelszczyzny (ze szczególnym uwzględnieniem przykładów z powiatów tomaszowskiego)" oraz Stanisławy Kowalskiej z Tomaszowskiego Dom Kultury, kierownika Zespołu Folklorystycznego Roztocze na temat ,,Hrubieszowsko-tomaszowski strój ludowy". 

POSŁUCHAJ

Panie reprezentujące różne Koła Gospodyń Wiejskich nie kryły zadowolenia z uczestnictwa w takim spotkaniu.

POSŁUCHAJ

Projekt ,,Wzory ludowe naszym dziedzictwem kulturowym" realizowany jest w ramach zadania publicznego „Obywatelskie Roztocze” działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza, sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.

 

Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia przygotowanej przez Łukasza Kota

 

POSŁUCHAJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole