Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 23:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Jak powinno przebiegać prawidłowe żywienie malucha?

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Ważny jest już pierwszy okres życia malucha, gdy ten potrzebuje wartościowych posiłków, aby prawidłowo się rozwijać. Jak powinien przebiegać proces karmienia, aby organizm dziecka otrzymywał wszystkie potrzebne składniki?
Jak powinno przebiegać prawidłowe żywienie malucha?

Karmienie piersią – do kiedy?

Żywienie dziecka nie jest specjalnie skomplikowane, jeśli wiemy, w jaki sposób powinniśmy do niego podejść. Jeśli chodzi o pierwszych sześć miesięcy życia dziecka, to w tej kwestii jasno wyraziła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleciła, aby maluch przez pierwsze pół roku życia karmiony był wyłącznie piersią.

Karmienie powinno odbywać się w sposób „na żądanie”. To znaczy, że dziecko powinno być karmione w momencie, gdy samo da nam do zrozumienia, że już jest głodne. Przy czym warto w tym momencie podkreślić, że nie powinno się trzymać sztywnych ram czasowych. Niemowlę może się zrobić głodne o zupełnie innych godzinach niż poprzedniego dnia, dlatego też nie powinniśmy się nastawiać na to, że dziecko dostanie jeść o konkretnej godzinie.

Co ciekawe, karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla niemowlaka, ale również dla matki. Podczas karmienia zaspokaja ona potrzeby emocjonalne dziecka, dzięki czemu to staje się spokojniejsze, a ponadto matka zmniejsza u siebie ryzyko wystąpienia raka sutka lub jajnika.

Co zrobić, gdy mama nie może karmić piersią

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy mama z przyczyn zdrowotnych nie może karmić piersią. W takich sytuacjach należy sięgnąć po mleko dla dzieci. Jego skład został opracowany w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej kojarzyć się dziecku z mlekiem matki. Zawiera ono również wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Co istotne, dobór mleka należy ustalić z lekarzem.

Gotowe posiłki dla dzieci i niemowląt

Gdy niemowlę skończy pół roku, możemy zacząć delikatnie poszerzać jego dietę. Oczywiście w dalszym ciągu jego podstawowym posiłkiem powinno być mleko matki, jednak od czasu do czasu możemy dać mu również do zjedzenie coś przeznaczonego dla dzieci w jego wieku.

Z czasem warto również zacząć uczyć dziecko picia z kubeczka. To sprawi, że zacznie się ono usamodzielniać podczas jedzenia. Jeśli zaś chodzi o rozszerzanie diety, to najczęściej rozpoczyna się od warzyw. Oczywiście muszą być one odpowiednio pokrojone, aby dziecko nie zadławiło się podczas ich połykania.

Bądźmy też wyczuleni na to, aby do jadłospisu dziecka nie dodawać rzeczy zawierających sól bądź cukier. Są one szkodliwe dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla tak młodej istoty. Jak pokazują badania, małe dzieci nie powinny również pić soków – najlepiej od samego początku pokazywać dziecku, że to woda jest najlepszym sposobem na zaspokojenie pragnienia.

Jeśli zaś chodzi o mięso, to najlepiej na początku dać dziecku mięso z indyka, kurczaka czy indyka. Jest ono delikatne a jego zjedzenie nie powinno wywołać żadnych niepożądanych efektów.

Należy również patrzeć, czy podanie maluchowi danej rzeczy nie wywołuje o niego reakcji alergicznych. Gdy zauważymy cokolwiek niepokojącego, powinniśmy od razu powiadomić o tym lekarza.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A