Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Boże Narodzenie w obrządku wschodnim

Kościoły wschodnie rozpoczęły bożonarodzeniowe świętowanie. 7.01 na Ukrainie, gdzie większość chrześcijan stanowią prawosławni i grekokatolicy, obchodzono tam Boże Narodzenie.
Boże Narodzenie w obrządku wschodnim

Autor: ks. Mariusz Krawiec

Wielu chrześcijan żyjących na Ukrainie stawia sobie w tych dniach pytanie o sens cierpienia i ofiar, jakich doświadczają w ostatnim czasie. Odniósł się do tego zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który w tegorocznym orędziu bożonarodzeniowym wskazał na Chrystusa jako jedyny trwały fundament. „To On jest źródłem naszej nadziei i pozytywnego patrzenia w przyszłość” – podkreślił kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk.

 

Dla katolików obu obrządków, jak i wyznawców prawosławia, Boże Narodzenie to okazja do spotkania, które pokonuje bariery podziałów i wojny. „Udało nam się pozbierać całą rodzinę, która jest podzielona na rzymsko- i grekokatolików – powiedziała mieszkanka Lwowa, Katarzyna Uspieńska.

POSŁUCHAJ

W noc wschodniego Bożego Narodzenia odnotowano 42 obstrzały pozycji ukraińskich, a dwóch żołnierzy odniosło rany, podał rzecznik sztabu ATO (Antyterrorystycznej Operacji na wschodzie Ukrainy).

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III