Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Kolejny intensywny weekend szkoleniowy lubelskich terytorialsów

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” - to motto, które od początku istnienia formacji towarzyszy terytorialsom
Kolejny intensywny weekend szkoleniowy lubelskich terytorialsów

Autor: 2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

W dniach 19-20 marca br., blisko 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT stawiło się w swoich jednostkach na szkoleniu rotacyjnym. Tym razem terytorialsi doskonalili umiejętności ze strzelectwa, taktyki w rejonie zurbanizowanym oraz ratownictwa taktycznego we współdziałaniu ze Strażą Graniczną.

Do najważniejszych zadań, jakie obecnie realizują żołnierze 2 LBOT należy współpraca ze Strażą Graniczną w zabezpieczeniu granicy polsko-białoruskiej oraz wsparcie władz samorządowych i instytucji odpowiedzialnych za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Mimo dużego zaangażowania w tych dwóch obszarach żołnierze 2 LBOT cały czas realizują planowe szkolenia, jak te w miniony weekend.

Bialscy terytorialsi w ramach szkolenia rotacyjnego ćwiczyli na terenie dawnego lotniska w Białej Podlaskiej. Doskonalili umiejętności z taktyki oraz terenoznawstwa, ćwiczyli m.in. rozpoznanie i orientowanie w terenie, obserwację, patrolowanie oraz ochronę kluczowych elementów infrastruktury krytycznej w swoim SRO,

Na szkolenie rotacyjne w miniony weekend stawili się również żołnierze z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina, którzy doskonalili umiejętności strzeleckie.

Z kolei terytorialsi z Zamościa odbyli kolejne już w tym roku szkolenie z ratownictwa taktycznego (TCCC) połączone z tzw. „czarną taktyką”, czyli działaniami bojowymi w obszarze zurbanizowanym. Pod okiem doświadczonych instruktorów ratownictwa doskonalili techniki udzielania pomocy medycznej osobom rannym oraz ewakuacji w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki. Ćwiczenia odbyły się we współdziałaniu z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Cennym aspektem tego szkolenia była obustronna wymiana doświadczeń.

Kolejny intensywny weekend szkoleniowy w 2 LBOT zaplanowany jest w dniach 25-27 marca br., kiedy to oprócz ćwiczeń rotacyjnych, rozpoczną się szkolenia nowych ochotników – szesnastodniowe szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy.

 

por. MARTA GABOREK

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach Autor komentarza: Silwa Treść komentarza: Rumunia skradła mi serce szybciej, niż się spodziewałam i ten program brzmi jak świetnie ułożona podróż pełna kontrastów. Miałam okazję odwiedzić zarówno Kluż, jak i okolice Braszowa i do dziś pamiętam klimat tych miejsc, zwłaszcza spacer po Sibiu i widok Karpat o poranku. Największe wrażenie zrobiła na mnie kopalnia soli w Turdzie, która wygląda jak inny świat pod ziemią, oraz spokojna atmosfera klasztorów, gdzie naprawdę można złapać oddech. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy tak intensywnym planie i przemieszczaniu się między krajami bardzo ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Sama mam całoroczne ubezpieczenie w AXA i nie raz dało mi to poczucie spokoju w podróży. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, świadomość zabezpieczenia naprawdę robi różnicę. Ten wyjazd wygląda na idealne połączenie duchowości, historii i przygody, a Rumunia potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie warto dać się porwać tej mniej oczywistej, ale niezwykle pięknej części Europy. Data dodania komentarza: 18.04.2026, 15:06 Źródło komentarza: RUMUNIA 11-17.07.2026 r.