Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

Certyfikacja Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie

Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie jest przedszkolem liczącym 3 oddziały do których uczęszcza 75 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Certyfikacja Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie

Autor: fot. Małgorzata Czop. Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie.

Droga do certyfikacji przedszkola zaczęła się 13.09 2019 r. Wówczas dyrektor przedszkola Małgorzata Czop zapoznała Radę Pedagogiczną z założeniami pedagogiki Planu Daltońskiego.

19.11.2019 r. przedszkole zostało objęte opieką merytoryczną Polskiego Stowarzyszenia Dalton.

Kolejnym etapem była intensywna praca skierowana na pogłębianie wiedzy nauczycieli, polegająca na wdrażaniu u dzieci samodzielności w działaniu, podejmowaniu inicjatyw i odpowiedzialności za swoją pracę. Służyły temu międzynarodowe konferencje daltońskie, wizyty studyjne w przedszkolach daltońskich, zajęcia koleżeńskie oraz intensywne samodokształcanie.

Praca zmierzająca do uzyskania statusu placówki daltońskiej trwała do maja 2022 r. Była w nią zaangażowana społeczność przedszkola: nauczyciele, dzieci, rodzice i pracownicy obsługi.

Cały personel szybko przekonał się, że stanął przed ogromnym wyzwaniem. Dostosowaliśmy odpowiednie metody pracy, opracowaliśmy narzędzia daltońskie, przeorganizowaliśmy przestrzeń w salach, w szatni, utworzyliśmy kąciki do samodzielnych działań. Dzieciom umożliwiliśmy korzystanie z wizualizacji i narządzi takich jak: lista obecności (w formie zawieszek ze zdjęciami), kolorowe dni tygodnia, plan dnia, tablica zadań tygodniowych, zegar, sygnalizator, instrukcje czynnościowe w szatni, toalecie oraz tablica emocji i tablica: "To już potrafię”.

Po niecałych trzech latach intensywnej pracy i starań całego zespołu Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie umocniliśmy się w przekonaniu, że realizujemy motto twórczyni Planu Daltońskiego Helen Parkhurst, które brzmi: "Jeżeli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może ono zrobić więcej niż od niego oczekujemy, a wszystko, co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno”.

Przekonaliśmy się, że świadome wychowanie, profesjonalna edukacja według idei Planu Daltońskiego przygotowuje dziecko do życia i funkcjonowania w świecie. To nie świat mamy dopasować do dziecka, ale dziecko przygotować do życia w nim.

18 maja 2022 r. po spełnieniu wymagań i pozytywnej ocenie audytora Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie otrzymało Certyfikat Przedszkola Daltońskiego i stało się członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dalton jako jedyna placówka w powiecie zamojskim a 77 w Polsce.

W uroczystościach Certyfikacji Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie, które odbędą się 30 maja 2022 roku będą uczestniczyć władze Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie: Pani Monika Żur - Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Maria Gruszka - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, Pan Henryk Matej -  Burmistrz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pan Zbigniew Paprocha - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pani Beata Trochimiuk - Sekretarz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pan Zbigniew Złomańczuk - Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie, Pani Magdalena Cholewińska - Kierownik Referatu Oświaty w Szczebrzeszynie, Rada Rodziców, dzieci i cały personel przedszkola.

Informacja nadesłana

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A