Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Biłgoraj. Odpust ku czci MB Różańcowej

W sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbył się (02.10) coroczny odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej.
Biłgoraj. Odpust ku czci MB Różańcowej

Wszystkich zgromadzonych w świątyni witał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki:

POSŁUCHAJ

Sumę odpustową odprawił i wygłosił okolicznościową homilię profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Janusz Lekan, który zwrócił szczególną uwagę na wielką wartość modlitwy różańcowej:

POSŁUCHAJ

Różaniec pogłębia naszą więź z Bogiem i Maryją, a także uczy nas wytrwałości, cierpliwości i wierności – dodał ks. Lekan:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie uroczystości odpustowych wierni wyszli w procesji różańcowej do czterech ołtarzy ustawionych wokół kościoła, aby w modlitwie różańcowej powierzać parafię, wszystkich wiernych i kapłanów opiece Matki Bożej Różańcowej.

Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej wpisany jest w tutejszą tradycję franciszkańskich odpustów i w Biłgoraju sięga początków XVIII wieku, kiedy to w roku 1644 Tomasz Zamoyski sprowadził do Biłgoraja, a konkretnie do Puszczy Solskiej, zakon franciszkanów czarnych z Zamościa. Dlatego też odpust ku czci św. Franciszka i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej gromadzi co roku rzesze wiernych z Biłgoraja i okolic, którzy wciąż pamiętają o tym, co zrobili franciszkanie dla tych terenów, jak bardzo upowszechnili kult Matki Bożej Różańcowej i jak włączali się w życie mieszkańców na wielu różnorodnych szczeblach życia społecznego i narodowego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze