Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...

Polska złota jesień to czas, kiedy przyroda przybiera różnobarwne kolory. My Polacy wybierając się na jesienny odpoczynek często wybieramy się w góry, bo właśnie tą porą roku pasma i szczyty górskie nabierają pięknych kolory.
Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...

W zależności od rodzaju gór do wyprawy należy się wcześniej przygotować, bo piesza wędrówka trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin.Praca nad kondycją to sprawa indywidualna jednak wcześniej należy przede w wszystkim popracować nad wytrzymałością, w czym mogą pomoc nam  długodystansowe biegi na świeżym powietrzu oraz ogólne ćwiczenia wzmacniające mięśnie naszych nóg. Pogoda w górach bywa zmienna i zaledwie w ciągu kilku minut słoneczna aura może zmienić się w niebezpieczną burzę. Dlatego wybierając się w góry należy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych. W górach nawierzchnia pokryta jest konarami drzew, kamieniami i błotem, tak więc by uniknąć złamania czy skręcenia nogi warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. W górach nie możemy liczyć na to, że pomoc zjawi się tak szybko, jak w mieście. Na udzielenie pomocy medycznej możemy czekać kilka godzin. Dlatego do plecaka należy spakować apteczkę pierwszej pomocy w której powinny znaleźć się niezbędne rzeczy typu: opatrunki, bandaże elastyczne, chusta trójkątna, koc termiczny, jednorazowe rękawiczki czy nożyczki. Wybierając się na szczyt zawsze należy mieć przy sobie zegarek, naładowany telefon, a także power bank lub ładowarkę solarną. Co przyda się jeszcze w naszym podróżnym plecaku, gdy będziemy głodni? Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że w góry należy iść zawsze wypoczętym i najedzonym. Dietetyk mg inż. Kinga Stopa podkreśla, że wybierając się w góry warto zjeść pożywne śniadanie.

POSŁUCHAJ

Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w plecaku?
POSŁUCHAJ

Często naszymi towarzyszami podczas górskich wypraw są dzieci, a jakiego typu przekąski najbardziej smakują maluchom?
POSŁUCHAJ

Wyprawa górska często bywa trudna. Powodami mogą być zmienne warunki pogodowe oraz złe samopoczucie. Idąc na szczyt, zwłaszcza z dziećmi jako rodzice jesteśmy zmuszeni do robienia częstych postojów.  Zdaniem dietetyk Kingi Stopy w czasie odpoczynku warto spożywać posiłki lekkostrawne.

POSŁUCHAJ

Postoje na odpoczynek to nie tylko czas na posiłek, ale także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jaki napój powinien znaleźć się w naszym plecaku? Na to i inne pytania dotyczące produktów, które powinniśmy zabrać w góry usłyszycie Państwo na naszej radiowej antenie w piątkowym (07.10) "Poradniku radiowym" o godz. 9.40, na który serdecznie zapraszamy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFMAutor komentarza: Agnieszka BielakTreść komentarza: Cieszę się bardzo z tego odkrycia i wierzę, że w tych zabytkowych murach ukrych jest jeszcze wiele skarbów i tajemnic, które zostaną odkryte wraz z odbudową kościoła.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 11:52Źródło komentarza: Zaskakujące odkrycia w parafii DubAutor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. Budzyńskiego