Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...

Polska złota jesień to czas, kiedy przyroda przybiera różnobarwne kolory. My Polacy wybierając się na jesienny odpoczynek często wybieramy się w góry, bo właśnie tą porą roku pasma i szczyty górskie nabierają pięknych kolory.
Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...

W zależności od rodzaju gór do wyprawy należy się wcześniej przygotować, bo piesza wędrówka trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin.Praca nad kondycją to sprawa indywidualna jednak wcześniej należy przede w wszystkim popracować nad wytrzymałością, w czym mogą pomoc nam  długodystansowe biegi na świeżym powietrzu oraz ogólne ćwiczenia wzmacniające mięśnie naszych nóg. Pogoda w górach bywa zmienna i zaledwie w ciągu kilku minut słoneczna aura może zmienić się w niebezpieczną burzę. Dlatego wybierając się w góry należy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych. W górach nawierzchnia pokryta jest konarami drzew, kamieniami i błotem, tak więc by uniknąć złamania czy skręcenia nogi warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. W górach nie możemy liczyć na to, że pomoc zjawi się tak szybko, jak w mieście. Na udzielenie pomocy medycznej możemy czekać kilka godzin. Dlatego do plecaka należy spakować apteczkę pierwszej pomocy w której powinny znaleźć się niezbędne rzeczy typu: opatrunki, bandaże elastyczne, chusta trójkątna, koc termiczny, jednorazowe rękawiczki czy nożyczki. Wybierając się na szczyt zawsze należy mieć przy sobie zegarek, naładowany telefon, a także power bank lub ładowarkę solarną. Co przyda się jeszcze w naszym podróżnym plecaku, gdy będziemy głodni? Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że w góry należy iść zawsze wypoczętym i najedzonym. Dietetyk mg inż. Kinga Stopa podkreśla, że wybierając się w góry warto zjeść pożywne śniadanie.

POSŁUCHAJ

Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w plecaku?
POSŁUCHAJ

Często naszymi towarzyszami podczas górskich wypraw są dzieci, a jakiego typu przekąski najbardziej smakują maluchom?
POSŁUCHAJ

Wyprawa górska często bywa trudna. Powodami mogą być zmienne warunki pogodowe oraz złe samopoczucie. Idąc na szczyt, zwłaszcza z dziećmi jako rodzice jesteśmy zmuszeni do robienia częstych postojów.  Zdaniem dietetyk Kingi Stopy w czasie odpoczynku warto spożywać posiłki lekkostrawne.

POSŁUCHAJ

Postoje na odpoczynek to nie tylko czas na posiłek, ale także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jaki napój powinien znaleźć się w naszym plecaku? Na to i inne pytania dotyczące produktów, które powinniśmy zabrać w góry usłyszycie Państwo na naszej radiowej antenie w piątkowym (07.10) "Poradniku radiowym" o godz. 9.40, na który serdecznie zapraszamy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A