Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 04:42
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

„Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie w niedzielę (05.02) odbył się XV Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”, na którym zaprezentowało się 9 zespołów z Podkarpacia oraz Lubelszczyzny.
„Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie

Grand Prix zdobył zespół „Folusz” z Giedlarowej za przedstawienie „Po kolędzie z Turoniem”.

Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego w rozmowie z Anną Głowacką podkreślił, że Przegląd Grup Obrzędowych to wyjątkowe wydarzenie na skalę województwa podkarpackiego.

POSŁUCHAJ

Barbara Małecka, wójt Gminy Stary Dzików przypomniała, że od początku przegląd, cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy.
POSŁUCHAJ

Jednym z przedstawianych obrzędów było solskie darcie pierza. Jacek Haraf, kierownik zespołu „Więź” z Soli, wyjaśnił skąd wziął się pomysł na jego przedstawienie.

POSŁUCHAJ

Danuta Nieckarz kierownik zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, przyznała, że trudno jest zainteresować młodzież tradycyjnymi obrzędami. A zespół obecnie potrzebuje młodych aktorów oraz śpiewaczy.

POSŁUCHAJ

Laureatami pierwszych miejsc w przeglądzie byli: „Stokrotki” z Cewkowa Woli za przedstawienie „Wielka sobota” oraz „Białoboczoki” z Białoboków za przedstawienie „Śniły się jaja”. Trzy II miejsca zajęli: „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Stowarzyszenie folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa oraz „Janiczanki” z Janicy. Laureatami trzecich miejsc zostali: Grupa obrzędowa z Łazor, „Więź” z Soli oraz „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego.

Organizatorami XV Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych byli: Gmina Stary Dzików, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Wydarzeniu patronował starosta powiatu lubaczowskiego, Józef Michalik.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A