Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

Wyróżnienia dla Rycerzy Kolumba

W dniach od 2 do 4 sierpnia w Nashville, w stanie Tennessee odbywała się 140. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Zgromadziła ona przedstawicieli Rycerzy Kolumba z całego świata. Tegoroczna konwencja jest bardzo szczególna dla Rycerzy Kolumba w Polsce i dla naszego regionu. Rada 15267 im. św. Wojciecha Patrona Polski, która działa przy parafii NSPJ w Tomaszowie Lubelskim otrzymała Najwyższą Międzynarodową Nagrodę w Kategorii Społeczeństwo za „Namiot Miłosierdzia”, który prowadzili Rycerze Kolumba z Tomaszowa Lubelskiego na przejściu granicznym w Hrebennem.
Wyróżnienia dla Rycerzy Kolumba

Od samego początku wojny na Ukrainie do końca maja br. w „Namiocie Miłosierdzia” organizowali oni pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W namiocie można było uzyskać pomoc medyczną i gorący posiłek, odpocząć i otrzymać informacje na temat pobytu w naszej ojczyźnie i miejscach zakwaterowania. W namiocie była tez możliwość uzyskania wsparcia duchowego.

Szczególnymi wydarzeniami w Namiocie Miłosierdzia były: nawiedzenie cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano, odwiedziny Najwyższego Rycerza  Patricka E. Kelly ze Stanów Zjednoczonych, oraz Kard. Timothygo Michaela Dolana Arcybiskupa Metropolity z Nowego Jorku z jego biskupem pomocniczym i przedstawicielami kurii z Nowego Jorku. Otrzymanie takiego wyróżnienia bycia 1 radą na świecie z istniejących ponad 18000 rad w tej kategorii naród  jest wielkim zaszczytem i dostrzeżeniem dzieł miłosierdzia, jakie dzieją się pośród nas.

Pomysłodawcą i realizatorem dzieła Namiotu Miłosierdzia jest Wielki Rycerz z Tomaszowa Lubelskiego Marcin Wojciechowski, który włożył swoje serce i swoje siły, by powstał ten namiot i mógł służyć potrzebującym. Podczas pobytu najwyższego rycerza Patricka E. Kelly w Hrebennem Marcin Wojciechowski został odznaczony przez niego złotym medalem im. bł. ks. Michaela J. McGivney'a najwyższym odznaczeniem Rycerzy Kolumba za działalność w duchu założyciela.

Marcin Wojciechowski został zaproszony wraz z małżonką na Najwyższą Konwencję w Nashville, gdzie w obecności Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby i jego małżonki odebrał nagrodę od najwyższego Rycerza Patricka E. Kelly.

Rycerze Kolumba zostali założeni przez błogosławionego ks. Michaela J. McGivney'a 6 lutego 1882 roku z misją pełnienia uczynków miłosierdzia. Rycerze Kolumba troszczą się o rodziny, pomagając potrzebującym, bronią życia, krzewią prawdziwe wzorce w świecie spragnionym mężczyzn, którzy przewodzą, służą, opiekują się i bronią. To mężczyźni, którzy wspierają małżeństwa, rodziny i parafie i nie wstydzą się pokazać swojej wiary innym.

W naszej diecezji Rycerze Kolumba działają w następujących parafiach: Parafii pw. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim, Parafii katedralnej w Zamościu, Parafii konkatedralnej w Lubaczowie oraz w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Ponadto 19 listopada 2022r. Tomaszowscy Rycerze Kolumba zostali wyróżnieni na Ogólnopolskiej Gali Ubi Caritas w Warszawie w kategorii: "Współpraca". To wyróżnienie pragnią dedykować wszystkim Małżonkom Rycerzy oraz Wolontariuszom naszego Centrum Nadziei i Miłosierdzia w Tomaszowie Lubelskim.

Dzieło bł. Ks. Michaela J. McGivney'a, które przed 140 lat było skierowane do uchodźców, samotnych matek, ludzi z marginesu i potrzebujących pomocy. Dziś na nowo nabiera ono swojego znaczenia, gdzie historia się powtarza i jest potrzeba odpowiedzi katolickich mężczyzn na potrzeby współczesnych czasów.

Do dzieł prowadzonych przez Rycerzy Kolumba należą m.in. Marsze dla Życia i Rodziny, Orszaki Trzech Króli, Pikniki Rodzinne, Nocna Piesza Pielgrzymka Różańcowa do Sanktuarium w Krasnobrodzie, Adoracje, Dni Skupienia dla mężczyzn, pielgrzymki, Dzień Męża i Żony, Dzień Świętości Życia, zbiórki i pomoc materialna dla Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki, Niepełnosprawnych i innych potrzebujących pomocy w środowiskach lokalnych.

Zapraszamy serdecznie mężczyzn, którzy z odwagą chcą w  strukturach bratniej wspólnoty Rycerzy Kolumba pogłębić swoja wiarę, umacniać rodzinę, bronić chrześcijańskich wartości i pomagać potrzebującym do wstąpienia w szeregi Rycerzy Kolumba. Zapraszamy do kontaktu z radami już istniejącymi, które pomogą w tworzeniu nowych w innych parafiach. Vivat Jezus !

/Ks. Andrzej Chilewicz – kapelan Rycerzy Kolumba/Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A