Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Jak uniknąć kary za brak OC?

Choć w większości przypadków OC odnawia się automatycznie na kolejny rok, nie dzieje się tak zawsze. Wtedy to na kierowcy ciąży obowiązek pamięci o przedłużeniu polisy. Zapominalstwo może słono kosztować, bo kary od UFG nie należą do najniższych. Wyjściem z tej sytuacji może okazać się umorzenie kary za brak OC. Zobacz, kiedy można z tego skorzystać.
Jak uniknąć kary za brak OC?

Autor: fot. nadesłane

Jaka kara za brak OC grozi w 2023 roku?

Nawet jeśli w krótkiej perspektywie jazda bez ważnego OC może wydawać się dużą oszczędnością, to w dłuższej okaże się poważnym błędem. Nowoczesny system nazywany Wirtualnym Policjantem odnajduje takie pojazdy, a ich właściciele zostają ukarani przez UFG karą finansową. Jej stawki zależą od wysokości minimalnej pensji w danym roku. W 2023 roku wygląda to następująco:

 

Kara za brak OC od 1 stycznia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1350 zł

2030 zł

230 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3380 zł

5070 zł

560 zł

brak OC powyżej 14 dni

6770 zł

10150 zł

1130 zł

 

Czy warto napisać wniosek o umorzenie kary za brak OC?

Wysokość powyższych kar może wprawić w osłupienie, zwłaszcza jeśli do przerwania ciągłości ubezpieczenia doszło przypadkowo, a nie z premedytacją. Czy można uniknąć tego wydatku? Pisząc wniosek o umorzenie, możesz próbować skłonić UFG do odstąpienia od żądania zapłaty. Kara za brak OC zostanie wtedy umorzona. Z tej opcji można jednak skorzystać tylko w określonych sytuacjach, do których należą:

  • siła wyższa uniemożliwiająca zakup polisy w wymaganym terminie (np. ciężka, udokumentowana choroba właściciela samochodu lub śmierć w rodzinie),

 

Chociaż umorzenie kary za brak OC może wydawać się wygodną furtką w takiej sytuacji, nie zawsze można z niego skorzystać. Warto być świadomym tego, że UFG bardzo rzadko przychyla się do prośby kierowcy, więc szanse na powodzenie są niewielkie. Przygotuj się więc na to, że najpewniej starania o umorzenie należności i tak spełzną na niczym – trzeba będzie zapłacić karę.

 

 

Najlepszy sposób na uniknięcie kary – zakup taniego OC

Jak widać, umorzenie kary za brak OC nie zawsze wchodzi w grę, a jej opłacenie może okazać się wyjątkowo bolesne dla portfela. Sama kara od UFG to zresztą tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż jazda bez ważnej polisy może skończyć się też mandatem, a także koniecznością pokrycia wszystkich szkód z własnej kieszeni.

 

Zamiast ryzykować, lepiej kupić tanie OC i jeździć ze spokojną głową. Szukając korzystnych ofert, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń punkta.pl. W rezultacie unikasz przepłacania i jednocześnie kosztownych konsekwencji jazdy pojazdem bez obowiązkowej polisy.

 

 

 

Materiał nadesłany

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFM