Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

Jak uniknąć kary za brak OC?

Choć w większości przypadków OC odnawia się automatycznie na kolejny rok, nie dzieje się tak zawsze. Wtedy to na kierowcy ciąży obowiązek pamięci o przedłużeniu polisy. Zapominalstwo może słono kosztować, bo kary od UFG nie należą do najniższych. Wyjściem z tej sytuacji może okazać się umorzenie kary za brak OC. Zobacz, kiedy można z tego skorzystać.
Jak uniknąć kary za brak OC?

Autor: fot. nadesłane

Jaka kara za brak OC grozi w 2023 roku?

Nawet jeśli w krótkiej perspektywie jazda bez ważnego OC może wydawać się dużą oszczędnością, to w dłuższej okaże się poważnym błędem. Nowoczesny system nazywany Wirtualnym Policjantem odnajduje takie pojazdy, a ich właściciele zostają ukarani przez UFG karą finansową. Jej stawki zależą od wysokości minimalnej pensji w danym roku. W 2023 roku wygląda to następująco:

 

Kara za brak OC od 1 stycznia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1350 zł

2030 zł

230 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3380 zł

5070 zł

560 zł

brak OC powyżej 14 dni

6770 zł

10150 zł

1130 zł

 

Czy warto napisać wniosek o umorzenie kary za brak OC?

Wysokość powyższych kar może wprawić w osłupienie, zwłaszcza jeśli do przerwania ciągłości ubezpieczenia doszło przypadkowo, a nie z premedytacją. Czy można uniknąć tego wydatku? Pisząc wniosek o umorzenie, możesz próbować skłonić UFG do odstąpienia od żądania zapłaty. Kara za brak OC zostanie wtedy umorzona. Z tej opcji można jednak skorzystać tylko w określonych sytuacjach, do których należą:

  • siła wyższa uniemożliwiająca zakup polisy w wymaganym terminie (np. ciężka, udokumentowana choroba właściciela samochodu lub śmierć w rodzinie),

 

Chociaż umorzenie kary za brak OC może wydawać się wygodną furtką w takiej sytuacji, nie zawsze można z niego skorzystać. Warto być świadomym tego, że UFG bardzo rzadko przychyla się do prośby kierowcy, więc szanse na powodzenie są niewielkie. Przygotuj się więc na to, że najpewniej starania o umorzenie należności i tak spełzną na niczym – trzeba będzie zapłacić karę.

 

 

Najlepszy sposób na uniknięcie kary – zakup taniego OC

Jak widać, umorzenie kary za brak OC nie zawsze wchodzi w grę, a jej opłacenie może okazać się wyjątkowo bolesne dla portfela. Sama kara od UFG to zresztą tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż jazda bez ważnej polisy może skończyć się też mandatem, a także koniecznością pokrycia wszystkich szkód z własnej kieszeni.

 

Zamiast ryzykować, lepiej kupić tanie OC i jeździć ze spokojną głową. Szukając korzystnych ofert, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń punkta.pl. W rezultacie unikasz przepłacania i jednocześnie kosztownych konsekwencji jazdy pojazdem bez obowiązkowej polisy.

 

 

 

Materiał nadesłany

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze